Nadzieja z szóstym GRAND PRIX i kolejne sukcesy nakielskich chórów
10.04.2017 Szymon Niemczewski 3079
grafika
Powiązane galerie:
grafika
10.04.2017

16

Aktualności

O Nakle nad Notecią znów jest głośno w światku muzycznym. Wszystko za sprawą sukcesów na IV. Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej, z którego wczoraj powróciły chóry: Nadzieja, Intencja i Soli Deo.

Do Szczecina zjechało 20 zespołów z całej Polski, a także chór z Białorusi, by konkurować ze sobą w siedmiu kategoriach (chóry: mieszane, kameralne, jednorodne, dziecięce, młodzieżowe, dorosłych, kościelne). Nie tylko grono uczestników było międzynarodowe. Podobnie było w przypadku jury, w skład którego weszli: Elżbieta Wtorkowska - przewodnicząca (Polska), Jon Fylling (Norwegia), Lucia Bèrešowà (Hiszpania), Justin Hazelgrove (Szwecja, USA), Silvio Cortez (Portugalia) oraz Iwona Wiśniewska-Salamon (Polska). W trakcie przesłuchań konkursowych Nakło nad Notecią (z małą przerwą na chór z Warszawy) przejęło scenę w godzinach 14:45-15:45, kiedy to swój repertuar zaprezentowały kolejno: Intencja, Soli Deo, i Nadzieja. Po zmaganiach konkursowych najmłodsi i najstarsi chórzyści udali się na koncerty - do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza (Intencja), a także do Muzeum Narodowego (Soli Deo). My jako konkursowi weterani "odpoczywaliśmy" i niestety żegnaliśmy się z częścią składu - wzywały inne obowiązki, a także zły stan zdrowia jednej z chórzystek.

 

 


Później już wspólnie z chórem Soli Deo udaliśmy się na śródmieście Szczecina, gdzie znajdował się nasz hostel. W czasie gdy Intencja wspólnie z opiekunami relaksowali się na drugim końcu miasta, my umijaliśmy sobie wieczór na grach i zabawach, poznawaniu nieznanej nam wcześniej części stolicy zachodniopomorskiego oraz zacieśnianiu relacji polsko-ukraińskich. W niedzielny poranek przywitała nas piękna pogoda, w towarzystwie której ponownie udaliśmy się do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie dzień wcześniej odbywały się przesłuchania konkursowe. Tym razem zadbaliśmy o oprawę mszy świętej. Już tylko godziny dzieliły nas od werdyktu.

 

 


O godzinie 15:00 w Bazylice Archikatedralnej Św. Jakuba rozpoczął się Koncert Finałowy. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się wszystkie zespoły biorące udział w festiwalu. Z niecierpliwością wyczekiwaliśmy ogłoszenia wyników. Pierwszą pozytywną wiadomością było ZŁOTO wywalczone przez Dziecięcy Chór INTENCJA pod dyrygenturą Marty Trudzińskiej. Młodzi chórzyści uzyskali wysoką notę i zwyciężyły w swojej kategorii. Następnie doceniono chór SOLI DEO, któremu przypadł BRĄZ. Wydawało nam się jakby z każdym kolejnym ogłoszeniem temperatura wzrastała proporcjonalnie do bicia naszych serc. Ostatnią z wyczytywanych kategorii były chóry kameralne. Jak się okazało udało nam się pokonać nie tylko konkurentów w tej kategorii, ale także wszystkich pozostałych uczestników festiwalu. Pod wodzą Michała Gacki wywalczyliśmy bowiem ZŁOTO oraz GRAND PRIX IV. Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej. Gdyby tego było mało otrzymaliśmy również Nagrodę Specjalną za najlepiej wykonany utwór pasyjny - w naszym przypadku był to "The Mystery of Faith" autorstwa Szymona Godziemby-Trytka.

Podobno żaby moczarowe na wiosnę mienią się błękitem. Wiosenne barwy nakielskich chórów to zdecydowanie brąz, srebro i złoto. Warto bowiem przypomnieć, iż poza zdobyczami ze Szczecina zespoły w ubiegłym tygodniu wywalczyły w Bydgoszczy: brąz - Soli Deo, srebro - Intencja i złoto - Nadzieja. Ostatni sukces jest o tyle istotny, iż jest to już szóste GRAND PRIX w historii nakielskiej Nadziei. Teraz chóry rozpoczną przygotowania do kolejnych zmagań chóralnych, ale o tym dowiecie się w późniejszym terminie. Póki co cieszmy się sukcesami i zbliżającymi świętami.

 


Dziękujemy za ciepłe przyjęcie ze strony Fundacji Morze Kultury i pozostałych organizatorów szczecińskiego festiwalu. Dziękujemy za nieustające wsparcie ze strony Nakielskiego Ośrodka Kultury (Nadzieja i Soli Deo) oraz Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia (Intencja). Serdeczne podziękowania należą się także oczywiście Wam - za wiarę w nas, wsparcie jakim nas obdarzacie, wszystkie kciuki i gratulacje. Dziękujemy, za to że jesteście z nami!

Zapraszamy na nasze profile:
facebook.com
instagram.com
youtube.com
soundcloud.com

#badzcie_przy_Nadziei

 

Materiał: Szymon Niemczewski
chór Nadzieja

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest_banner.png
pl_czystosc2b.png
baner_ostrzezenie.png
powietrze_banner.png
Beznazwy-1.png
adres:
ul. Księdza Piotra Skargi 7
89-100 Nakło nad Notecią
tel:
52 386 79 00
fax:
52 386 79 02
email:
sekretariat@umig.naklo.pl
baner_przetargi_310_130.png
kawka.png
profil zaufany.png
profil zaufany.png
baner_ePUAP_324_130_biale.png
historia.png
Beznazwy-1 - Kopia (2).png
radio.jpg
baner_CEIDG_324_130.png
dowo.png
Beznazwy-1.png
LOGO-poziom-rozw-internet.jpg