40 lat minęło!
07.11.2017 Szymon Niemczewski 2869
grafika

4 listopada 2017 roku w Nakielskim Ośrodku Kultury odbył się Koncert Jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca „Krajna” pn. „40 lat minęło”.

Oprócz jubilata na scenie zaprezentowała się "Młoda Krajna", a także zaproszeni goście: Zespół Regionalny "Pałuki" z Kcyni, Zespół Folklorystyczny "Sadkowianie" z Sadek oraz Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Chabry". Wśród zaproszonych gości byli m.in. zastępca burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią - Piotr Kalamon oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią - Jan Światłowski, a także osoby na przestrzeni lat związane z "Krajną": Elżbieta Kornaszewska-Rogacka, Monika Kochanowska, Łucja Wachowiak czy też byli członkowie zespołu. Goście przekazali gratulacje i życzenia.

W trakcie wydarzenia, które prowadziła Joanna Nowicka, zespoły zaprezentowały tańce narodowe i regionalne - w tym m.in. folklor krajeński, lubelski oraz łowicki.

Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu ze strony Urzędu Miasta i Gminy Nakło nad Notecią.

Zespół Pieśni i Tańca "Krajna" z Nakła nad Notecią powstał w 1977 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Domu Kultury - Zygmunta Kornaszewskiego. Zadebiutował 23 stycznia 1978 roku na uroczystej akademii z okazji rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. Zespół zaprezentował różne tańce i melodie, m.in. Pałuczanka, Komar, Marynia, Wisielok. W repertuarze „Krajny” znalazły się melodie i tańce krajeńskie oraz polskie tańce ludowe i narodowe. Zespół składał się z kapeli ludowej, grupy śpiewaczej oraz zespołu tanecznego. Kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu przez wiele lat była Elżbieta Kornaszewska-Gil. 10 października 1987 roku odbył się wielki koncert ZPiT „Krajna” dedykowany mieszkańcom miasta z okazji 10-lecia istnienia zespołu, równie uroczyście obchodzono jubileusz 20-lecia zespołu. Koncert jubileuszowy odbył się 30 maja 1997 roku, w którym uczestniczyli członkowie występujący w pierwszych latach istnienia i działalności zespołu, grupa taneczna, zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Sadek, kapela ludowa i młodzież z aktualnej „Krajny”. Od 2009 roku kierownikiem zespołu była Monika Kochanowska. Następnie kierownikiem zespołu została Wioletta Metryka, którą na czas choroby obecnie zastępuje Agata Minda.


Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest_banner.png
pl_czystosc2b.png
baner_ostrzezenie.png
powietrze_banner.png
Beznazwy-1.png
adres:
ul. Księdza Piotra Skargi 7
89-100 Nakło nad Notecią
tel:
52 386 79 00
fax:
52 386 79 02
email:
sekretariat@umig.naklo.pl
baner_przetargi_310_130.png
kawka.png
profil zaufany.png
profil zaufany.png
baner_ePUAP_324_130_biale.png
historia.png
Beznazwy-1 - Kopia (2).png
radio.jpg
baner_CEIDG_324_130.png
dowo.png
Beznazwy-1.png
LOGO-poziom-rozw-internet.jpg