Służby mundurowe maszerowały po raz drugi
03.09.2017 Szymon Niemczewski 1148
grafika
Powiązane galerie:

W Potulicach rodzi się tradycja - Pielgrzymka Służb Mundurowych. W miniony piątek, 1 września, kiedy to obchodzona jest rocznica wybuchu II wojny światowej, służby mundurowe maszerowały po raz drugi w historii gminy Nakło nad Notecią. Hasło pozostaje niezmienne: "Bóg, Honor, Ojczyzna - to nasza Ojcowizna".

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 pod remizą strażacką OSP Potulice, od podniesienia na maszt flagi. Następnie kolumna z orkiestrą dętą OSP Nakło nad Notecią pod batutą Krzysztofa Marlewskiego na czele ruszyła w kierunku kamienia pamiątkowego znajdującego się w pobliżu bramy Zakładu Karnego. Wśród maszerujących byli żołnierze, policjanci, strażacy, harcerze, strażnicy miejscy, leśnicy, funkcjonariusze służby więziennej, bracia kurkowi i mieszkańcy. Po odśpiewaniu hymnu, złożeniu meldunku burmistrzowi Sławomirowi Napierale nastąpiło złożenie wieńca. Dalej kolumna ruszyła w kierunku kościoła pw. Zwiastowania NMP. Po wprowadzeniu sztandarów m.in. 1. batalionu logistycznego "Ziemi Nakielskiej", ZHP Hufiec Nakło, Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego, OSP Cukrownia Nakło oraz OSP Potulice rozpoczęła się msza święta. Do zebranych zwrócił się ks. Maciej Szmytowski: - Takie spotkania nieustannie przypominają nam o powadze naszego powołania, a także o owocach naszej pracy. Budujemy naszą teraźniejszość i przyszłość. Po zakończonej liturgii głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią: - Naród polski zapłacił straszliwą cenę podczas drugiej wojny światowej. I choć znalazł się w koalicji państw zwycięskich, choć w odróżnieniu od innych krajów europejskich, tylko Polacy nie tworzyli formacji SS, to Polska została potraktowana nawet gorzej, niż państwa, które walczyły po stronie Niemiec. I to nie jest żaden chichot hostorii, jak to niektórzy usiłują nam zakłamać, ale świadome, celowe działanie tych, dla których samodzielna i niepodległa Polska jest wciąż solą w oku. Z tych powodów dla nas Polaków szczególnie istotna jest znajomość naszej historii i umiejętne wyciąganie z niej wniosków. Dlatego tak ważna jest dziś jedność narodowa ponad podziałami politycznymi po tu, aby Polska, Ojczyzna nasza, w której żyjemy, była coraz silniejsza, coraz mniej zależna i aby polski naród nie musiał już nigdy przeżywać gehenny okresu drugiej wojny światowej. Dodał również: Pamiętajmy - wolność nie jest dana raz na zawsze. O wolność trzeba codziennie walczyć. Wolność trzeba codziennie pielęgnować, a jeśli zajdzie potrzeba - oddać za nią to, co najdroższe.

Zakończenie uroczystości miało miejsce w sali hrabiny Potulickiej. Właśnie tam, delegacjom uczestniczącym w pielgrzymce, wręczono pamiątkowe statuetki. Na koniec wszyscy wspólnie odśpiewali Rotę.

Organizatorami II Pielgrzymki Służb Mundurowych była Parafia pw. Zwiastowania NMP w Potulicach oraz OSP Potulice. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała.


Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest_banner.png
pl_czystosc2b.png
ost_kom.jpg
adres:
ul. Księdza Piotra Skargi 7
89-100 Nakło nad Notecią
tel:
52 386 79 00
fax:
52 386 79 02
email:
sekretariat@umig.naklo.pl
baner_przetargi_310_130.png
kawka.png
profil zaufany.png
profil zaufany.png
baner_ePUAP_324_130_biale.png
historia.png
Beznazwy-1 - Kopia (2).png
radio.jpg
baner_CEIDG_324_130.png
dowo.png
Beznazwy-1.png
LOGO-poziom-rozw-internet.jpg