Święto Niepodległości w Nakle nad Notecią
13.11.2017 Szymon Niemczewski 1789
grafika

11 listopada w Polsce obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ta szczególna data jest wyjątkowa dla każdego Polaka, a najlepszą okazją, by to podkreślić jest udział w uroczystościach organizowanych w całym kraju, także w Nakle nad Notecią.

Oficjalne obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Stanisława BiM, którą celebrował ks. prob. Tadeusz Michalak. W świątyni zgromadziły się liczne poczty sztandarowe, jak również wielu mieszkańców gminy Nakło, do których proboszcz parafii wygłosił okolicznościową homilię. W liturgii uczestniczyły władze samorządowe powiatu i gminy, a także kompania honorowa 1. batalionu logistycznego Ziemi Nakielskiej. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała orkiestra dęta OSP.

Z kościoła uczestnicy uroczystości udali się na Rynek, gdzie po wciągnięciu flagi narodowej na maszt i hymnie, okolicznościowe słowo wygłosił starosta nakielski Tomasz Miłowski. Następnie głos zabrał senator RP Jan Rulewski oraz Czesław Wiśniewski, który odczytał list Sekretarza Stanu MON Bartosza Kownackiego. Wartę honorową pod Pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu wystawili żołnierze 1 batalionu logistycznego "Ziemi nakielskiej". Delegacje samorządów, stowarzyszeń, organizacji, służb mundurowych, szkół i przedszkoli, w tym przedstawiciele Miasta i Gminy Nakło nad Notecią z zastępcą burmistrza Piotrem Kalamonem na czele, złożyły wiązanki kwiatów u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu.

Pełna fotorelacja dostępna na: www.facebook.com/gminanaklo
(nie wymaga logowania) 


Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczestnicy obchodów udali się na zorganizowany przez Nakielski Ośrodek Kultury festyn. Każdy mógł własnoręcznie wykonać kotylion w barwach narodowych. Nie zabrakło występu artystycznego - pieśni patriotyczne i okolicznościowe w jazzowej odsłonie zaprezentował zespół Jazz Friends z Bydgoszczy.

Dziesiąty raz w 37-kilometrową trasę rajdu niepodległościowego wyruszyła grupa rowerzystów - jubileuszową edycję rajdu zorganizowało Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Tego dnia odbyło się również strzelanie Nakielskiego Bractwa Kurkowego o tytuł Króla Niepodległościowego. W nakielskiej Tavernie miał miejsce Turniej Niepodległościowy w darta. Z inicjatywy Rady Miejsko-Gminnej LZS rozegrano w Paterku Niepodległościowy Turniej Piłki Nożnej Drużyn LZS.

Dodatkowo z okazji Święta Niepodległości późnym wieczorem nakielska wieża widokowa wybudowana w 1902 roku nabrała barw narodowych. Kolor czerwony zdobił budynek, natomiast białe smugi światła rozdzierały mroczne niebo nad Nakłem nad Notecią.


Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest_banner.png
pl_czystosc2b.png
baner_ostrzezenie.png
powietrze_banner.png
Beznazwy-1.png
adres:
ul. Księdza Piotra Skargi 7
89-100 Nakło nad Notecią
tel:
52 386 79 00
fax:
52 386 79 02
email:
sekretariat@umig.naklo.pl
baner_przetargi_310_130.png
kawka.png
profil zaufany.png
profil zaufany.png
baner_ePUAP_324_130_biale.png
historia.png
Beznazwy-1 - Kopia (2).png
radio.jpg
baner_CEIDG_324_130.png
dowo.png
Beznazwy-1.png
LOGO-poziom-rozw-internet.jpg