Gmina Nakło nad Notecią dostała 3 miliony złotych
09.04.2018 Tomasz Rogacki 1897
grafika

Dziesięć gmin i powiatów z Kujawsko-Pomorskiego otrzymało dziś promesy finansowe na projekty związane z usuwaniem szkód w infrastrukturze komunalnej powstałych w wyniku zeszłorocznej, sierpniowej nawałnicy. Jedną z nich jest gmina Nakło nad Notecią. Uroczystego wręczenia dotacji dokonali sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. 

Środki, które pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczone zostaną na usuwanie skutków klęsk żywiołowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 2018 roku. Łączna wartość wręczonych dzisiaj promes to 55.703.500 zł.

Witając zaproszonych gości w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że dotacje, te wręczone dzisiaj oraz te wcześniejsze, służą zmniejszaniu strat jakie poniósł nasz region w wyniku sierpniowej nawałnicy w 2017 roku. Wkrótce minie prawie rok, od tego wydarzenia. Nie zostawiliśmy ludzi w tej trudnej sytuacji, pomagaliśmy, pomagamy i pomagać będziemy – mówił. Złożył również, po raz kolejny podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w niesienie pomocy: samorządowcom, strażakom, wojsku i służbom mundurowym, szefom resortów rolnictwa, finansów, a także spraw wewnętrznych oraz parlamentarzystom i Prezesowi Rady Ministrów.

Promesy, które wręczymy, dotyczą 38 zadań inwestycyjnych, a więc wszystkich zadań jakie zostały zgłoszone do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warto podkreślić, że nie pozostały żadne wnioski bez pozytywnego rozpatrzenia, a więc państwo i rząd za pośrednictwem resortu przychodzi z pomocą w stu procentach w ramach tych możliwości, jakie mamy i potrzeb jakie zostały zgłoszone. Chciałbym życzyć obecnym tu przedstawicielom samorządów, żebyście te inwestycje zrealizowali szybko, sprawnie i w tych kwotach jakie zostały zaprojektowane w dokumentach kosztorysowych - mówił wiceminister. Podkreślał także, iż straty w mieniu komunalnym, po nawałnicach sierpniowych ubiegłego roku oszacowano na kwotę ponad 80 milionów złotych – Pomijając oczywiście zasiłki celowe dla rodzin i dla osób indywidualnych, te blisko 56 mln zł zapisane w promesach, mają zrekompensować większość tych strat. Przypomniał także, że w roku ubiegłym resort przekazał ponad 9 mln zł na zadania inwestycyjne związane również ze stratami w wyniku klęski żywiołowej.

Gmina Nakło nad Notecią otrzymała promesę na wykonanie dwóch zadań inwestycyjnych: „Przebudowa odcinka drogi gminnej nr G090328C od km 1+400 do km 2+070 i odcinka drogi gminnej G090329C od km 0+000 do km 0+280 łączącej Janowo i Wieszki w gminie Nakło nad Notecią – obręb Wieszki”. Drugie zadanie to Przebudowa drogi gminnej nr G090349C, od drogi krajowej nr10 do drogi gminnej nr G090324C na odcinku od km 0 +200 do km 1 + 845 w gminie Nakło nad Notecią – obręb Lubaszcz”. Zniszczenia w obu przypadkach powstały podczas wystąpienia nagłego, niebezpiecznego zdarzenia atmosferycznego – nawałnica w nocy z dnia 11 na 12 sierpnia 2017 r.

Kwota, którą przyznano gminie Nakło nad Notecią na realizację tych zadań wynosi 3 miliony złotych.

Materiał: K-PUW w Bydgoszczy

 

 

 

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png