Wojewódzkie Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/19
05.09.2018 Szymon Niemczewski 1931
grafika

3 września w Nakle nad Notecią miało miejsce Wojewódzkie Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/19. Takie wyróżnienie dla Gminy Nakło wymagało specjalnej oprawy.

W inaguracji, która rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Św. Stanisława BiM, uczestniczyli m.in. poseł Łukasz Schreiber, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, kurator oświaty Marek Gralik, burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała, przewodniczący Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią Jan Światłowski oraz radni i przedstawiciele służb mundurowych. Liturgię sprawował ks. Wojciech Przybyła - dyrektor Caritas Bydgoszcz, a homilię wygłosił ks. proboszcz Tadeusz Michalak.

Następnie uroczystości przeniosły się do Szkoły Podstawowej nr 2. Po wprowadzeniu sztandarów szkół podstawowych z terenu gminy odśpiewany został hymn. Gości i uczestników powitała dyrektor Anna Maćkowska. Budynek szkoły, której pratronem jest Kard. Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia, ucierpiał w ubiegłorocznej nawałnicy, co skutkowało tygodniowym opóźnieniem rozpoczęcia nauki. Miniona uroczystość odbyła się już w kompleksowo wyremontowanej placówce.

Po części artystycznej w wykonaniu uczniów szkoły, głos zabrali goście.

"Szkoła to miejsce, gdzie przeżywamy wspaniałe chwile, odnosimy sukcesy i poznajemy przyjaciół, czasem na całe życie. I tego Wam gorąco życzę. Szkoła to także miejsce, w którym przede wszystkim uczymy się i mam nadzieję, że spora część tej nauki przyda się Wam w dorosłym życiu" – mówił poseł Łukasz Schreiber. Odczytał także list od minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej.

"Nie można nie pamiętać o ubiegłorocznej nawałnicy, która dotknęła również Nakło i samą szkołę. Dzięki środkom z budżetu państwa udało się wyremontować budynek. W tym roku szkolnym ze wsparcia z programu "Dobry Start" skorzysta w Nakle blisko 4 600 dzieci. Pozwoli to wyrównać szanse wszystkim wchodzącym w nowy etap życia, czas nauki i edukacji. Na ten nowy rok szkolny chciałbym życzyć wszystkim dzieciom sukcesów, zadowolenia z tego, że chodzą do szkoły, samych dobrych ocen i dobrych wyników w sporcie" – powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

"Dzisiaj moją nadzieją i moim marzeniem związanym z rozpoczynającym się rokiem szkolnym jest budowanie szkoły autorytetu. Autorytetów, których tak potrzebujemy w dzisiejszych czasach. Takim autorytetem dla uczniów tej szkoły jest niewątpliwie jej patron, kardynał Stefan Wyszyński. Warto wspomnieć, że spotykamy się w szkole, która jest równolatką niepodległości, ponieważ ma ona również 100 lat. 100 lat, które przekuwało się na wiele pięknych życiorysów." – tymi słowami do zgromadzonych zwrócił się wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

"Rozpoczynamy nowy rok szkolny w czasie zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla uczczenia tej rocznicy Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi projekt edukacyjny pn. "Godność, Wolność, Niepodległość", który wspiera finansowo szkoły w podejmowaniu przedsięwzięć z zakresu edukacji patriotycznej oraz obywatelskiej dzieci i młodzieży. Z inicjatywy MEN 11 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 we wszystkich szkołach w Polsce w uroczysty sposób wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego w pełnej wersji, śpiewany przez uczniów i nauczycieli. Wydarzeń z tej okazji będzie oczywiście znacznie więcej" – poinformował kurator Marek Gralik.

Burmistrz miasta i gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała w swoim przemówieniu nawiązał do znaczenia szkoły i rodziców w wychowaniu młodego pokolenia. Podziękował też za wsparcie i pomoc finansową jaką otrzymała gmina po ubiegłorocznej nawałnicy. Młodzieży i dzieciom życzył jak najlepszych wyników w nauce.

Szkoła wyróżniła swoich dzisiejszych gości specjalnymi Medalami im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, które za okazaną pomoc i wsparcie otrzymali poseł Łukasz Schreiber, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki oraz kurator oświaty Marek Gralik.


Pełna fotorelacja tylko na:
www.facebook.com/gminanaklo


Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png