Marszałek znów w Nakle nad Notecią
09.09.2018 Tomasz Rogacki 1932
grafika
Powiązane galerie:

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości stało się pretekstem, aby uczcić pobyt marsz. Józefa Piłsudskiego w Nakle nad Notecią.

Nakło nad Notecią jest jednym z nielicznych miast na Pomorzu i Kujawach, w których naczelnik państwa gościł osobiście. Miało to miejsce w dniach 5-8 lipca 1921 r. podczas organizacji gry wojennej. W tym czasie w nakielskim ratuszu polscy sztabowcy z udziałem marszałka opracowywali różne warianty na wypadek konfliktu z Niemcami. Piłsudski przybył na nakielski dworzec w dniu 5 lipca uroczyście witany przez starostę wyrzyskiego Czochrana i burmistrza Nakła Wacława Cieślawskiego (nota bene członka nakielskiego bractwa kurkowego). Oficerowie stołowali się w restauracji Bawarskiego (również członka bractwa) przy ul. Dąbrowskiego. Marszałek odwiedził w tym czasie majątki Bnińskich w Samostrzelu i Chłapowskich w Dębnie.

Dla uczczenia pamięci tego wydarzenia burmistrz Sławomir Napierała, przy wsparciu rady miejskiej, postanowił uwiecznić to wydarzenie poprzez ustawienie na nakielskim Rynku ławeczki z postacią marsz. Piłsudskiego. Prace organizacyjne związane z tym przedsięwzięciem przeprowadziło Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Wydarzenie zostało wpisane w plan obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dniu 9 września na nakielskim Rynku miało miejsce odsłonięcie ławeczki z marsz. Piłsudskim. Na uroczystość przybył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, radni gminni i powiatowi, harcerze, przedstawiciele krajowego związku żołnierzy AK. Nie zawiedli też mieszkańcy naszego miasta, którzy licznie zgromadzili się na Rynku.

Przybyłych powitał dyrektor muzeum Tomasz Pasieka, po czym zebrani na Rynku mogli usłyszeć nakielski hejnał. Okolicznościowe słowa wygłosili wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i burmistrz Sławomir Napierała, którzy z udziałem młodzieży dokonali odsłonięcia ławeczki. Wojewoda w swoim wystąpieniu podkreślił szczególną rolę naszego miasta w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości i podziękował burmistrzowi za inicjatywę i zaangażowanie. Z kolei burmistrz w swoim wystąpieniu, nieco żartobliwie stwierdził, że kasztelanka (fontanna zwieńczona jej postacią) nie będzie już sama. Przypomniał też historię pobytu marszałka w Nakle. Na zakończenie wojewoda wraz z burmistrzem i przybyłym na uroczystość nadbryg. Januszem Halakiem (komendantem wojewódzkim PSP) złożyli kwiaty u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu.

Po oficjalnej części mieszkańcy i uczestnicy uroczystości chętnie robili sobie zdjęcia przy marszałku.


Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png