720mm_baner.jpg
Z partnerską wizytą
28.01.2019 Tomasz Rogacki 1650
grafika
Powiązane galerie:
grafika
28.01.2019

8

Aktualności

W dniu 26 stycznia w Nakle nad Notecią gościły oficjalne delegacje z Elsterwerdy (Niemcy) – burmistrz Anja Heinrich, Nakla (Czechy) – wicestarosta Tomáš Utíkal i Sosnowca – prezydent Arkadiusz Chęciński.

Przy okazji XXV Międzynarodowego Turnieju Halowej Piłki Nożnej im. Mariana Kensego do Nakła zjechały delegacje miast, z którymi utrzymujemy kontakty. Ich drużyny piłkarskie wzięły udział w turnieju. Burmistrz Sławomir Napierała zaprezentował gościom wybudowaną właśnie szkołę w Paterku, dzięki której skończy się dowóz uczniów do Wieszek. Szkoła rusza po feriach, natomiast przedszkole od 1 września.

W wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Niemczech, w Elsterwerdzie funkcję burmistrza objęła Anja Heinrich (dotychczasowy burmistrz nie startował – przeszedł na emeryturę). Zaszła zatem potrzeba uzgodnienia kierunków dalszej partnerskiej współpracy, także w kontekście przypadającego w tym roku 20-lecia partnerstwa między naszymi miastami.

Każdorazowa wizyta delegacji niemieckiej przekłada się również na pojednanie polsko-niemieckie, którego inicjatorami byli Stanisław Glapiński i dr Gustav Bekker. Delegacje samorządowców udały się do Potulic, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przy kamieniu upamiętniającym niemieckie ofiary potulickiego obozu oraz przy pomniku upamiętniającym jego polskie ofiary. Znicze zapalono również na tzw. żwirowisku k. Gorzenia.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png