100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
03.02.2018 zswystep_2012 1833
grafika

100- rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

1918-2018

W tym roku kalendarzowym obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach rozbiorów nasza ojczyzna wróciła na mapę świata. Był to czas trudny, rozbiorów a następnie I wojny światowej, której wybuch wywołał w Polakach odrobinę nadziei, że może teraz nadszedł czas na upomnienie się o Polskę. I tak też się stało nasi rozbiorcy Rosja, Prusy i Austria popadli w konflikty. Z kolei polscy patrioci Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski i wielu innych skorzystali z nadążającej się okazji i rozpoczęli walkę o Polskę wolną, niezależną i dumną.

W naszej szkole przygotowany został projekt ,, Wolna i dumna” Począwszy od miesiąca stycznia realizowane będą obchody, trwające przez cały rok. Rozpoczęły się od szkolnej akcji ,,Tolerancja”. Kolejnym etapem było przygotowanie wystawy na holu szkoły.

Po feriach uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum będą się zmagać w konkursie historycznym ,, Polska pod zaborami i powstania narodowe w latach 1772-1918”. W miesiącu kwietniu uczniowie klas V i VI opracowywać będą projekty ,,Co czytały dzieci w okresie rozbiorów i powstań narodowych w latach 1772- 1918 ? ” Natomiast dzieci z klas IV uczestniczyć będą w konkursie plastycznym na temat ,, Symbole narodowe i powstańcze w okresie rozbiorów i powstań narodowych”

Wszystkie te działania przyczynią się do zdobycia kolejnych wiadomości z historii Polski, będą również sprawdzeniem zdobytej wiedzy i jej systematyzacji. Jednak przede wszystkim wpłyną na rozbudzenie w młodych ludziach patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Na każdym etapie życia jest to ważny element edukacji, rozwoju i szacunku do ojczyzny.

 

opiekunowie projektu

Grażyna Janicka

Elżbieta Krupińska

 

 

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png