W stronę ciszy
05.11.2017 asystent 878
grafika
5. listopada odbył się wykład “W stronę ciszy. Tradycje i obrzędy związane z pochówkiem na Krajnie”. Tym razem spotkaliśmy się w plenerze, a dokładnie na nakielskim cmentarzu. Podczas spotkania można było usłyszeć o dawnych tradycjach związanych z chowaniem zmarłych, o przesądach i zabobonach, a także o tym jak zmieniały się cmentarze.
Spotkanie było również okazją do przyjrzenia się kaplicom grobowym oraz najstarszym z zachowanych poników. Wiele z nich nadal zachwyca surowym pięknem i kunsztem wykonania. Jednocześnie z żalem stwierdzamy, że tych cennych przykładów sztuki cmentarnej stopniowo ubywa, a ich miejsce zajmują nowoczesne nagrobki. Mamy nadzieję, że te ostatnie stare groby uda się zachować dla następnych pokoleń.
Również z smutkiem stwierdzamy, że cmentarz bardzo ucierpiał po ostatniej nawałnicy. Wiatr połamał i poprzewracał drzewa (w tym piękne platany), ale zniszczeniu uległy również nagrobki. Mamy nadzieję, że w przyszłości nie powtórzy się podobny kataklizm.
 
Uczestnikom wykładu serdecznie dziękujemy, a wszystkich Państwa zapraszamy na kolejne wykłady i warsztaty organizowane przez nasze muzeum.
Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest_banner.png
pl_czystosc2b.png
baner_ostrzezenie.png
powietrze_banner.png
Beznazwy-1.png
adres:
ul. Księdza Piotra Skargi 7
89-100 Nakło nad Notecią
tel:
52 386 79 00
fax:
52 386 79 02
email:
sekretariat@umig.naklo.pl
baner_przetargi_310_130.png
kawka.png
profil zaufany.png
profil zaufany.png
baner_ePUAP_324_130_biale.png
historia.png
Beznazwy-1 - Kopia (2).png
radio.jpg
baner_CEIDG_324_130.png
dowo.png
Beznazwy-1.png
LOGO-poziom-rozw-internet.jpg