Kataklizmy towarzyszyły nam od zawsze
21.09.2017 Tomasz Rogacki 1160
grafika

Nawałnica, jaka nawiedziła naszą gminę z 11/12 sierpnia, pokazała nam siłę natury, na którą nie ma żadnego sposobu. Gwałtowne ocieplenia, oziębienia, huragany i klęski żywiołowe co jakiś czas występowały w różnych rejonach Europy i naszego kraju.

Przed ponad 80 laty, nie tak daleko od nas, bo w okolicach Torunia, swoją niszczycielską siłę okazał straszliwy huragan, który spowodował ogromne straty i zebrał krwawe żniwo. Zdarzenie miało miejsce dokładnie 28 lipca 1936 r. Głos Krajny (gazeta wychodząca w Nakle przed wojną) tak o tym pisał (zachowano oryginalną pisownię):

 

Niebywały huragan nad  Pomorzem

3 osoby zabite, 13  ciężko rannych, 316 domów w gruzach, 1.380.000 zł strat

Toruń. W ub. wtorek około godz. 13-ej (28 lipca - przyp. TR) przeszła nad okolicami Torunia straszliwa burza gradowa, połączona z trąbą powietrzną. Grad  wielkości kurzych jaj zniszczył zupełnie plony.

Przerażeni mieszkańcy uciekli do domów, lecz i tu nie zaznali spokoju. Podczas burzy zerwał się silny orkan, który niszczył wszystko, co  napotkał na swej drodze. Zrywał dachy domostw, przewracał drzewa, wyrywając je z korzeniami z ziemi. Nieokiełzany żywioł siał zniszczenie wokoło.

W Łażynie orkan przewrócił wieżę kościelną, pozatem zerwał dach i uszkodził poważnie całe sklepienie kościoła. Na cmentarzu tuż przy kościele wszystkie nagrobki zostały powywracane i zrównane z ziemią, W czasie huraganu, szalejącego nad wioskami, rozgrywały się w domu straszliwe sceny. Oszaleli z przerażenia mieszkańcy sądzili, że to już koniec świata. Padające jak słomki drzewa i dachy, zabijały ludzi, chroniących się pod niemi.

Bilans straszliwej burzy jest okropny. Wszystkie plony zupełnie zniszczone, 3 ludzi zabitych (Tamborkowa w Łążynie, Zakrzewska w Dębinach i Kryger w Toporzyskach) i 12 rannych. Pozatem 300 domów mieszkalnych zostało zniszczonych, zrównanych z ziemią. Wszystkie drzewa zostały powyrywane z korzeniami z ziemi. Drogi poważnie uszkodzone i zawalone drzewami, które służba drogowa prowizorycznie usunęła. Straty wynoszą miljon trzystatysięcy złotych. Jest to jedna z największych klęsk żywiołowych, jaka nawiedziła okolice Torunia od niepamiętnych czasów.

Najwięcej ucierpiały okolice: Łążyń, Siemoń, Rzęczkowo, Brząchnowo, Toporzysko, Dębiny, Łubianka i Chełmża.

Na miejsce straszliwej katastrofy żywiołowej wyjechał p. Wojewoda Raczkiewicz w towarzystwie naczelników wydziałów urzędu wojewódzkiego oraz władze bezpieczeństwa publicznego.

 

Skutki nawałnicy, jaka przeszła przez gminę Nakło nad Notecią z 11/12 sierpnia

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest_banner.png
pl_czystosc2b.png
ost_kom.jpg
adres:
ul. Księdza Piotra Skargi 7
89-100 Nakło nad Notecią
tel:
52 386 79 00
fax:
52 386 79 02
email:
sekretariat@umig.naklo.pl
baner_przetargi_310_130.png
kawka.png
profil zaufany.png
profil zaufany.png
baner_ePUAP_324_130_biale.png
historia.png
Beznazwy-1 - Kopia (2).png
radio.jpg
baner_CEIDG_324_130.png
dowo.png
Beznazwy-1.png
LOGO-poziom-rozw-internet.jpg