Owocna wizyta wojewody
04.10.2017 Szymon Niemczewski 1256
grafika

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz odbył w Nakle serię trzech spotkań. Wizyta była owocna zwłaszcza dla gminy Nakło nad Notecią.

Jest promesa na milion

W dniu 3 października wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zawitał do naszej gminy. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paterku. Było konsekwencją przyznania z puli premiera rady ministrów kwoty 1 mln zł na rozbudowę szkoły podstawowej w Paterku. Ze strony administracji rządowej umowę podpisał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, ze strony gminy burmistrz Sławomir Napierała, przy kontrasygnacie skarbnika Tomasza Angielczyka.

W spotkaniu uczestniczył poseł na sejm Łukasz Schreiber, który m.in. zaangażował się w pozyskanie wspomnianych środków finansowych.  

Grupa uczniów szkoły zaprezentowała gościom krótkie przedstawienie. Podczas oprowadzania wojewody po obiektach burmistrz objaśnił, w jakim kierunku pójdzie rozbudowa szkoły – segmentu, który będzie stanowił rzeczywistą część dydaktyczną placówki.


Posiedzenie sztabu kryzysowego

Kolejne spotkanie odbyło się  na przystani rzecznej,  gdzie wojewoda wziął udział w posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obecny był również wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w Bydgoszczy Zbigniew Sulik. Po informacji o stratach wywołanych na terenie powiatu przez nawałnicę z 11/12 sierpnia, przedstawiono, jak wygląda podział materiałów budowlanych, przekazanych przez różne firmy nieodpłatnie na rzecz poszkodowanych. Procentowy podział na gminy wygląda następująco:

Kcynia – 13%
Mrocza – 20%
Nakło nad Notecią – 31%
Sadki – 3%
Szubin – 33%

W swoim wystąpieniu wojewoda Bogdanowicz mówił m.in. o trudnościach z zapewnieniem odpowiedniej liczby firm remontowych do naprawy zniszczeń. Przypomniał o możliwości pozyskania kontenerów mieszkalnych. zasygnalizował możliwości zakupu mieszkań kontenerowych. procedur przez administrację samorządową wynikającą z przepisów prawa.
 


Problemy do rozwiązania po nawałnicy

Wizytę w Nakle wojewoda zakończył w sali konferencyjnej NOK-u, gdzie doszło do spotkania m.in. z mieszkańcami poszkodowanymi przez nawałnicę. Towarzyszyli mu: dyrektor wydziału polityki społecznej Dorota Hass, dyrektor wydziału infrastruktury i rolnictwa Zygmunt Borkowski, z-ca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Lech Kubera.

Burmistrz Sławomir Napierała naświetlił przebieg pracy gminnego sztabu zarządzania kryzysowego oraz służb podczas zwalczania skutków nawałnicy. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przybliżył temat w skali województwa. Podkreślił, że uszkodzeniu uległo aż 10 178 budynków (w tym 4 280 mieszkalnych), a poszkodowanych zostało 5 000 rodzin. Ok. 2 000 słupów energetycznych zostało przewróconych i połamanych. Straty szacowało 130 osób, w tym przybyłe z różnych rejonów kraju. Zaznaczył, że przy tej skali zniszczeń nie sposób było wszystkim natychmiast pomóc. W budżecie wojewódzkim na pomoc poszkodowanym znalazło się 45 mln zł. Do tej pory wykorzystano 60% tej kwoty. Wojewoda przypomniał, że pieniądze na pomoc muszą być wydane do końca roku. Niewykorzystane środki nie będą dostępne w 2018 r.

W trakcie dyskusji z poszkodowanymi mówiono o sposobie szacowania strat w sadach. Chodziło o drzewa pochylone, które być może zaowocują w przyszłym roku, ale na dziś trudno to ocenić. Pojawił się też problem z pomocą finansową dla wspólnot mieszkaniowych (kwestia zapisów prawnych). Wyjaśniano ponadto, jak pomóc lokatorom budynku, którego właściciel w nim nie zamieszkuje. Tutaj burmistrz Sławomir Napierała zadeklarował pomoc w rozwiązaniu sprawy. 

 

 

Pełna fotorelacja dostępna na: www.facebook.com/gminanaklo


Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest_banner.png
pl_czystosc2b.png
ost_kom.jpg
adres:
ul. Księdza Piotra Skargi 7
89-100 Nakło nad Notecią
tel:
52 386 79 00
fax:
52 386 79 02
email:
sekretariat@umig.naklo.pl
baner_przetargi_310_130.png
kawka.png
profil zaufany.png
profil zaufany.png
baner_ePUAP_324_130_biale.png
historia.png
Beznazwy-1 - Kopia (2).png
radio.jpg
baner_CEIDG_324_130.png
dowo.png
Beznazwy-1.png
LOGO-poziom-rozw-internet.jpg