Święto Wojska Polskiego 2018
16.08.2018 Szymon Niemczewski 2327
grafika

15 sierpnia to dla Polaków Święto Wojska Polskiego. Data ta jest związana z bitwą warszawską 1920 roku nazywanej też Cudem nad Wisłą. W Nakle nad Notecią wspomnienie to obchodzono podczas mszy świętej, na nakielskim Rynku oraz w trakcie rodzinnego pikniku.

Uroczystości rozpoczęły się liturgią w intencji Ojczyzny, którą celebrował proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca ks. Michał Adamczyk. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy Tablicy Katyńskiej, by dalej przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP w Nakle nad Notecią przejść na Rynek. Tam zgromadzonych przywitał i okolicznościowe słowo wygłosił starosta nakielski Tomasz Miłowski. Wśród zgromadzonych gości byli m.in. Sławomir Napierała - burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Piotr Kalamon i Krzysztof Błoński - zastępcy burmistrza oraz płk Andrzej Kondrat - dowódca 1. batalionu logistycznego Ziemi Nakielskiej, płk Paweł Lech - zastępca dowódcy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Terytorialnej, płk Mariusz Bruski - Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń złożyli wiązanki kwiatów u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Na cześć Wojska Polskiego i wolnej Rzeczypospolitej oddano salwę honorową.

 


Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, która rozpoczęła się o 15:30 w amfiteatrze Nakielskiego Ośrodka Kultury. W trakcie pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego na scenie zaprezentował się zespół Coral Cover Band. 1. Blog Ziemi Nakielskiej przeprowadził w parku pokaz dynamiczny z użyciem sprzętu wojskowego. Nie zabrakło stanowsika do paintballa, czy też dmuchanego placu zabaw. Każdy chętny na chwilę mógł zamienić się w Józefa Piłsudskiego - jest to akcja Muzeum Ziemi Krajeńskiej, której finał będzie miał miejsce 11 listopada na nakielskim Rynku.

Wszystkim przybyłym dziękujemy za udział w obchodach!

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png