III Pielgrzymka Służb Mundurowych
03.09.2018 Tomasz Rogacki 1833
grafika
Powiązane galerie:

Już po raz trzeci w Potulicach odbyła się pielgrzymka służb mundurowych organizowana w rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Na uroczystość przybyli: żołnierze 1. batalionu logistycznego Ziemi Nakielskiej, strażacy ochotniczej i państwowej straży pożarnej, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, strażnicy miejscy z Nakła, funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach, harcerze, przedstawiciele samorządu i mieszkańcy.

Uczestnicy uroczystości zebrali się przy remizie OSP w Potulicach, gdzie trębacze orkiestry dętej OSP z Nakła odegrali nakielski hejnał. Po sprawieniu szyku wszyscy udali się do Pomnika-Kamienia przy bramie głównej upamiętniającego ofiary niemieckiego obozu pracy w latach 1941-1945,. Tutaj poczet flagowy 1. batalionu przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, wciągnął flagę państwową na maszt. Następnie burmistrz Sławomir Napierała dokonał przeglądu pocztów sztandarowych i w imieniu uczestników uroczystości złożył wieniec u stóp Pomnika-Kamienia.

Następnie uczestnicy pielgrzymi udali się na mszę św., którą  sprawował ks. Tadeusz Michalak – proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Nakle. Ks. Maciej Szmytowski, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Potulicach, podkreślił ideę pielgrzymki jako aktu pamięci poległych podczas ostatniej wojny żołnierzy, ale także cywilów, którzy choć nie byli zobowiązani przysięgą i mundurem, oddali życie za to, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju. Burmistrz Sławomir Napierała wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym wyeksponował zło, jakie niesie z sobą wojna i losy zwykłych żołnierzy obu walczących stron. Przypominając słowa wielkiego Polaka Jana Pawła II  zaznaczył, że wolność nie została nam dana raz na zawsze, lecz została zadana.

Uroczystości zakończyły się w sali Anieli hrabiny Potulickiej odśpiewaniem Roty.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png