Czyste powietrze
10.12.2018 Tomasz Rogacki 536
grafika
Powiązane galerie:
grafika
10.12.2018

14

Aktualności

„Odpowiedzialne ogrzewanie = czyste powietrze” – pod takim hasłem w sali konferencyjnej NOK odbyła się 7 grudnia konferencja.

W temat wprowadził burmistrz Sławomir Napierała, przedstawiając cel konferencji. Mówiąc o działaniach podejmowanych na terenie miasta i gminy w zakresie zwalczania niskiej emisji zaznaczył, że tylko podczas realizacji programu Kawka zlikwidowano ponad 120 źródeł niskiej emisji. Podkreślił, że walka o czyste powietrze to również konieczność zmiany sposobu myślenia przez mieszkańców, ale też konsekwentne działania w tym zakresie w sąsiednich gminach. Wójt gminy Sadki Dariusz Gryniewicz potwierdził słowa burmistrza dodając, że w jego gminie również podejmowane są określone działania.

Podczas konferencji przedstawiono następujące zagadnienia:

„Jakość powietrza w Nakle nad Notecią na tle województwa kujawsko-pomorskiego” - Joanna Kozakiewicz z Wydziału Monitoringu Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

„Plany i działania na rzecz czystego powietrza w województwie kujawsko-pomorskim” - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Agnieszka Sosnowska.

„Działania Nakła nad Notecią na rzecz niskiej emisji” - Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska  Anna Nowak. Dyrektor podsumowała też program Kawka na terenie gminy Nakło nad Notecią. Na łączną kwotę dotacji z WFOŚiGW w Toruniu oraz NFOŚ i GW 987 850 zł, gmina wykorzystała 904 921,44 zł. Niewykorzystanie ok. 8,4% dotacji wynikało z rezygnacji części beneficjentów. Osiągnięty efekt ekologiczny w zakresie zmniejszenia emisji pyłów PM 10: planowany – 4,418, osiągnięty – 5,117; w zakresie emisji pyłów PM 2,5: planowany – 4,223, osiągnięty – 4,606.

„Możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę ogrzewania oraz termomodernizację” - doradczyni energetyczna Monika Pawłowicz.

„Interwencje strażników miejskich w walce ze smogiem” - komendant Straży Miejskiej Roman Frąckowiak.

„Ogrzewanie węglem – nowoczesne, bezpieczne, ekologiczne” - mistrz kominiarski Tomasz Opłat.

„Zieleń w walce o czyste powietrze” - nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Samostrzelu Małgorzata Piasecka.

„Misja: niska emisja – jak edukować mieszkańców w zakresie niskiej emisji” - dyrektor ds. edukacji ekologicznej ABRYS Małgorzata Masłowska-Bandosz.

Wśród  pytań, jakie pojawiły się wśród słuchaczy, większość dotyczyła możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę ogrzewania oraz na termomodernizację.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika
15.01.2019 Szymon Niemczewski Miasto
inwest_banner.png
pl_czystosc2b.png
baner_ostrzezenie.png
powietrze_banner.png
Beznazwy-1.png
adres:
ul. Księdza Piotra Skargi 7
89-100 Nakło nad Notecią
tel:
52 386 79 00
fax:
52 386 79 02
email:
sekretariat@umig.naklo.pl
baner_przetargi_310_130.png
kawka.png
profil zaufany.png
profil zaufany.png
baner_ePUAP_324_130_biale.png
historia.png
Beznazwy-1 - Kopia (2).png
radio.jpg
baner_CEIDG_324_130.png
dowo.png
Beznazwy-1.png
LOGO-poziom-rozw-internet.jpg