Czyste powietrze
10.12.2018 Tomasz Rogacki 1557
grafika
Powiązane galerie:
grafika
10.12.2018

14

Aktualności

„Odpowiedzialne ogrzewanie = czyste powietrze” – pod takim hasłem w sali konferencyjnej NOK odbyła się 7 grudnia konferencja.

W temat wprowadził burmistrz Sławomir Napierała, przedstawiając cel konferencji. Mówiąc o działaniach podejmowanych na terenie miasta i gminy w zakresie zwalczania niskiej emisji zaznaczył, że tylko podczas realizacji programu Kawka zlikwidowano ponad 120 źródeł niskiej emisji. Podkreślił, że walka o czyste powietrze to również konieczność zmiany sposobu myślenia przez mieszkańców, ale też konsekwentne działania w tym zakresie w sąsiednich gminach. Wójt gminy Sadki Dariusz Gryniewicz potwierdził słowa burmistrza dodając, że w jego gminie również podejmowane są określone działania.

Podczas konferencji przedstawiono następujące zagadnienia:

„Jakość powietrza w Nakle nad Notecią na tle województwa kujawsko-pomorskiego” - Joanna Kozakiewicz z Wydziału Monitoringu Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

„Plany i działania na rzecz czystego powietrza w województwie kujawsko-pomorskim” - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Agnieszka Sosnowska.

„Działania Nakła nad Notecią na rzecz niskiej emisji” - Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska  Anna Nowak. Dyrektor podsumowała też program Kawka na terenie gminy Nakło nad Notecią. Na łączną kwotę dotacji z WFOŚiGW w Toruniu oraz NFOŚ i GW 987 850 zł, gmina wykorzystała 904 921,44 zł. Niewykorzystanie ok. 8,4% dotacji wynikało z rezygnacji części beneficjentów. Osiągnięty efekt ekologiczny w zakresie zmniejszenia emisji pyłów PM 10: planowany – 4,418, osiągnięty – 5,117; w zakresie emisji pyłów PM 2,5: planowany – 4,223, osiągnięty – 4,606.

„Możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę ogrzewania oraz termomodernizację” - doradczyni energetyczna Monika Pawłowicz.

„Interwencje strażników miejskich w walce ze smogiem” - komendant Straży Miejskiej Roman Frąckowiak.

„Ogrzewanie węglem – nowoczesne, bezpieczne, ekologiczne” - mistrz kominiarski Tomasz Opłat.

„Zieleń w walce o czyste powietrze” - nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Samostrzelu Małgorzata Piasecka.

„Misja: niska emisja – jak edukować mieszkańców w zakresie niskiej emisji” - dyrektor ds. edukacji ekologicznej ABRYS Małgorzata Masłowska-Bandosz.

Wśród  pytań, jakie pojawiły się wśród słuchaczy, większość dotyczyła możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę ogrzewania oraz na termomodernizację.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png