Sprawozdanie z I rundy play-off NLS
26.02.2018 Weronika Marzyńska 703
grafika

Nakielska Liga Siatkówki wkroczyła w decydującą fazę. Mecze ćwierćfinałowe podzielono na dwie części. W ramach pierwszej z nich wyjątkowo w sali ZS-P nr 3 odbyły się dwa spotkania wyłaniające półfinalistów, pozostałe zaś rozegrano tradycyjnie w niedzielę.

 

Żegluga – Atomowe Byki 2:0 (25:23, 25:23)

Wiadomo nie od dziś, że te dwa zespoły prezentują zbliżony poziom. Zapowiadało się ciekawe widowisko, choć Żegluga przystąpiła do niego w pięcioosobowym składzie. W poprzednim spotkaniu z Olimpią pokazała jednak, że potrafi grać nawet bez szóstego zawodnika. Z kolei Atomowe Byki na skutek nieobecności podstawowego rozgrywającego zaprezentowały nieco eksperymentalne ustawienie. Początek należał właśnie do Atomowych, które prowadziły już 7:3. Ich rywale szybko zniwelowali tę stratę, a od tamtej pory żadna z ekip nie zdołała odskoczyć na więcej niż dwa oczka. Zarówno jedni, jak i drudzy prezentowali dobry poziom, podbijali wiele piłek w obronie, wskutek czego dużo akcji było efektownych. Byki miały nieco problemów w przyjęciu, mimo tego popełniały niewiele własnych błędów własnych, ich przeciwnicy zaś kończyli więcej ataków, ale i więcej punktów oddawali przeciwnikom. Doszło do emocjonującej końcówki, w której zwyciężyła Żegluga, ostatni punkt zdobywając dzięki skutecznemu blokowi Adriana Rohnki. Druga odsłona miała zupełnie inny przebieg. Wygrani pierwszego seta od razu, głównie dzięki blokom, szybko osiągnęli przewagę, którą systematycznie powiększali. Byki były zagubione, zaczęły popełniać sporo błędów, długimi okresami nie mogły przebić się na drugą stronę siatki. W szczytowym momencie przewaga Żeglugi wynosiła aż dziesięć oczek (20:10) i wydawało się, że będzie to bardzo jednostronna partia. Jednak Atomowe niespodziewanie odrodziły się i zaczęły odrabiać stratę. Podbijały trudne piłki w obronie, kilka razy dołożyły efektowne bloki i na skutek tego zdobyły aż osiem punktów z rzędu. Zawodnicy Żeglugi stracili panowanie nad sytuacją, byli bezsilni w ataku, a ich przeciwnicy poczuli, że mecz można jeszcze odwrócić. Kibice znów byli świadkami zaciętej końcowej fazy seta. Byki zdołały obronić pierwszego setbola, jednak za moment spotkanie zakończył bardzo szczęśliwym atakiem blok- aut Mikołaj Gardyza i to Żegluga mogła się cieszyć z awansu do strefy medalowej. Ich rywale znów muszą obejść się smakiem i na ewentualne miejsce na podium poczekać przynajmniej do przyszłego roku. Ciekawostką jest fakt, że w fazie zasadniczej padł taki sam rezultat (25:23, 25:23), z tą różnicą, że na korzyść Byków. Co więcej, nawet w zeszłorocznym spotkaniu o brązowy medal wynik był niemal identyczny (26:24, 25:23 dla Żeglugi). Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że to najbardziej wyrównane drużyny w lidze. Najwięcej punktów na boisku zdobyli Rohnka i Gardyza – po 10, a u Atomowych Jan Kwasigroch – 9.

 

NTS Kadeci – Lupus Team 2:0 (27:25, 25:18)

W fazie zasadniczej Kadeci niemal zmietli z parkietu graczy z Sicienka, pozwalając im zdobyć zaledwie 17 punktów w całym meczu. Dzisiejsza potyczka miała jednak całkiem inny przebieg. Lupus Team zagrał o niebo lepiej, z kolei NTS zaprezentował się bardzo przeciętnie. W pierwszej partii wynik często oscylował w granicach remisu- liczne błędy Kadetów powodowały, że nie mogli oni odskoczyć od rywala. Gdy od stanu po 11 faworyci zanotowali trzypunktową serię, wydawało się, że Wilki nie będą już w stanie odrobić strat.

Nic bardziej mylnego- dzięki dobrym atakom i niewielkiej liczbie błędów cały czas trzymali kontakt z rywalem, a w końcówce wyszli na prowadzenie 22:21. Co prawda chwilę po tym przeciwnicy dzięki trudnej zagrywce Mateusza Grudzińskiego mieli piłki setowe, ale wtedy ofiarna gra zawodników Lupus Team sprawiła, że obronili się i za moment to oni mieli setbola. Jedno akcja dzieliła ich od sprawienia niespodzianki, a nawet sensacji. Do takiej ostatecznie jednak nie doszło – ogranie Kadetów wzięło górę, skończyli dwa ataki, dołożyli serwis i wybrnęli z opresji. Kolejny set był już bardziej jednostronny, chociaż do połowy partii Wilki nie dawały za wygraną. Po asie Daniela Kamińskiego zdołali zmniejszyć straty do jednego punktu (10:11). Później nie byli w stanie zagrozić rywalom, pojawiły się u nich kłopoty z przyjęciem, stracili wiarę w zwycięstwo. Mimo tego pozostawili po sobie dobre wrażenie, napędzili strachu NTS- owi i mogli z podniesioną głową zejść z boiska. Z pewnością zabrakło im trochę punktów zdobywanych z własnych akcji, bowiem najskuteczniejszy z nich Jakub Stachowicz uzbierał ich ledwie pięć, podczas gdy para skrzydłowych Kadetów Majewski- Kwasigroch aż po jedenaście. W dalszej fazie NTS zmierzy się z wygranym, a Wilki z przegranym meczu Stara Gwardia – Osiek. Szykują się duże emocje w półfinale…

 

Pol- Ast – Ludzie Chudego 2:0 w.o. (25:0, 25:0) 

Ludzie Chudego zawiedli organizatorów, a przede wszystkim graczy z Bydgoszczy i nie stawili się na pierwsze spotkanie w ramach dwumeczu o 9. miejsce. Ekipie Pol- Ast został przyznany walkower, a o tym, czy rywalizacja ta zostanie dokończona za dwa tygodnie, zdecyduje w późniejszym terminie koordynator rozgrywek.

 

Olimpia – Mrocza 2:0 (25:21, 25:19)

Według wielu obserwatorów ligi w tym meczu mogło dojść do niespodzianki. Mimo słabszej postawy w tym sezonie (jedno zwycięstwo w rundzie zasadniczej) Mrocza nadal pozostaje niewygodnym rywalem dla każdego. Warto dodać, że dziś jej zawodnicy po raz pierwszy zaprezentowali się w nowych jednolitych strojach z ciekawymi pseudonimami zamiast nazwisk na plecach. Olimpia zaś zebrała najsilniejszy skład na ten kluczowy w sezonie mecz po to, aby zapobiec odpadnięciu z walki o medale. Na początku spotkania zaznaczyła się nieznaczna przewaga wyżej notowanych graczy. Mroczanie mieli spore kłopoty z odbiorem zagrywki, początkowo sami psuli wiele serwisów. Mimo tego nie pozwolili rywalom na ucieczkę więcej niż na dwa, trzy oczka. W połowie partii dobry fragment zanotował Radosław Kokoszewski, u przeciwników pojawiło się kilka ataków w aut, a w efekcie tegona tablicy wyników pojawił się remis po 18. Od tej chwili, tak jak się to już zdarzało w poprzednich meczach, ekipa z Mroczy dała się stłamsić rywalom. Zawodnicy Olimpii uspokoili grę i pewnie wykorzystali przewagę umiejętności w końcówce, zwyciężając do 21. Kolejna odsłona to już dominacja faworytów od początku do końca. Trudna zagrywka (pięć punktów w tym elemencie) sprawiała, że mroczanie byli odrzuceni od siatki i często oddawali piłkę na drugą stronę bez ataku. Olimpia bezlitośnie wykorzystywała takie prezenty, zdobywając punkty zarówno ze środka siatki, jak i ze skrzydeł. Na nic zdały się zmiany u przegrywających, doświadczeni zawodnicy w pełni kontrolowali wynik tej partii, ostatecznie zwyciężając do 19. W półfinale zmierzą się z nieobliczalną Żeglugą, która nie stoi na

 

straconej pozycji. Mrocza zmierzy się w pierwszym meczu o miejsca 5-8 z faworytami tej części rozgrywek- Atomowymi Bykami. Na parkiecie wyróżnili się Mateusz Kiersznicki i Mariusz Grochala –9 oczek, a u pokonanych Włodzimierz Nowicki –7.

 

Stara Gwardia NTS – Osiek nad Notecią 2:0 (25:11, 25:16)

 

W ostatniej kolejce rundy zasadniczej te zespoły również mierzyły się ze sobą. Wtedy o włos w tie- breaku wygrali Gwardziści. Dziś pokazali, że tamto spotkanie było klasycznym wypadkiem przy pracy. Osiek sam utrudnił sobie zadanie, gdyż nie zebrał najsilniejszego składu i tym samym nie zwiększył choć trochę szans na korzystny rezultat. Pierwszy set był całkowicie jednostronny – NTS nie pozostawił złudzeń rywalom, był lepszy w każdym elemencie nie o jedną, ale o dwie klasy i zwyciężył z ogromną przewagą. Zawodnicy Osieka sprawiali wrażenie, jakby nie wierzyli w końcowy sukces, mieli problemy zwłaszcza w obronie i przyjęciu. W kolejnym secie zagrali lepiej, z kolei Stara Gwardia nieco się rozluźniła. Wskutek tego początkowa część tej odsłony była wyrównana, a głównie dzięki dobrej grze w obronie Pawła Białczaka przyjezdni prowadzili nawet 10:8. Kontakt z przeciwnikami zdołali utrzymać jeszcze przez chwilę, do stanu po 14; wtedy jednak zaczęły się kłopoty z odbiorem nietrudnej zagrywki Macieja Tomczyńskiego, NTS zanotował siedmiopunktową serię i było po meczu. Faworyci z łatwością dowieźli tę przewagę do końca i mogą się już szykować na hitowy półfinał z Kadetami. Zespół z Osieka czeka zaś mecz o dalsze miejsca z Lupus Team. Jeżeli nie poprawią swojej gry, nie zaprezentują się choć trochę lepiej, prawdopodobnie zostanie im walka o siódmą lokatę. Najskuteczniejszy był Tomasz Marach, który uzbierał 11 oczek.

 

 

Czołówki każdej klasyfikacji

Najlepsi punktujący

1. Antoni Kwasigroch (NTS Kadeci) 126 pkt
2. Dawid Chmara (Stara Gwardia NTS) 106 pkt
3. Mikołaj Gardyza (Żegluga) 105 pkt

 

Najlepsi atakujący

1. Antoni Kwasigroch (NTS Kadeci) 100 pkt
2. Dawid Chmara (Stara Gwardia NTS) 85 pkt
3. Mikołaj Gardyza (Żegluga) 85 pkt

 

Najlepsi serwujący

1.

Mateusz Kiersznicki

(Olimpia)

25 pkt

2.

Antoni Kwasigroch

(NTS Kadeci)

21 pkt

3.

Jakub Majewski

(NTS Kadeci)

20 pkt

 

Najlepsi blokujący

1.

Rafał Sikorski

(Olimpia)

20 pkt

2.

Waldek Krzemińśki

(Pol-Ast)

18 pkt

3.

Paweł Gomulak

(Pol-Ast)

17 pkt

 

Najwięcej błędów w polu zagrywki

1. Dawid Chmara (Stara Gwardia NTS) 25 błędów
2. Włodek Nowicki (Mrocza) 24 błędów
3. Bartłomiej Mrotek (Osiek nad Notecią) 21 błędów

 

Za tydzień w niedziele 4 marca odbędzie II runda play-off. Wyjątkowo rozegrana zostanie od godziny 15 w Sali ZSŻŚ. Oto rozpiska spotkań:

 

Przegrani o miejsca 5-8:

15:00 Mrocza–Atomowe Byki

16:00 Osiek nad Notecią –Lupus Team SicienkoI półfinał:

17:00 OlimpiaNakło – Żegluga Nakło

 

II   półfinał – 8 marca sala ZSP nr 3

19:00 Stara Gwardia NTS–NTS Kadeci

 Autorem tekstu jest p. Stanisław Kwasigroch.

Zdjęcia autorstwa p. Michała Nowaka znajdą Państwo w linku poniżej.

https://photos.app.goo.gl/Bi6GyklENZKeRvkt1

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png