Nie trać kontroli - baw się świadomie
23.07.2015 Tomasz Rogacki 2247
grafika

W ramach wspólnego projektu Kujawsko-Pomorskiej Prefektury Rady Komendantów Miejskich i Gminnych, oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Straż Miejska w Nakle nad Notecią przystąpiła do akcji „ Nie trać kontroli - baw się świadomie”.

W ramach tej akcji realizowany jest program profilaktyczno-edukacyjny pt.: „Jak ustrzec się od GHB”. Program ten skierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Celem takich zajęć jest:

1. Przedstawienie charakterystyki substancji GHB – tzw. pigułki gwałtu, jako środka psychoaktywnego.

2. Wskazanie, w jaki sposób GHB wpływa na organizm człowieka.

3. Omówienie aspektu prawnego związanego z posiadaniem, udostępnianiem, zażywaniem substancji psychotropowych.

4.Uświadomienie społecznych zagrożeń będących konsekwencjami zażycia tzw. pigułki gwałtu.

5. Rozwijanie umiejętności reakcji na sytuację zagrożenia i wzywania pomocy.

6. Budowanie wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo.

7. Kształtowanie umiejętności oceny miejsca i sytuacji, w których istnieje ryzyko stania się ofiarą GHB.

W trakcie trwania wakacji z oczywistych względów zawiesza się realizację programu
w szkołach. Jednakże w ramach tego programu strażnicy będą rozmawiać z właścicielami barów i dyskotek na terenie Miasta i Gminy Nakło nad Notecią. Podczas takich spotkań przekażą informację o możliwych zagrożeniach, rozpoznawaniu osób, które mogły zażyć taki środek lub podobnie działający. Co robić w sytuacji rozpoznania takich osób, jak im pomóc          i gdzie zgłaszać takie przypadki. Ponadto strażnicy wskażą zasady odpowiedzialności karnej wynikającej z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. 

GHB to związek chemiczny - kwas gamma-hydroksymasłowy. Zalicza się go podobnie jak ecstasy do tzw. narkotyków klubowych. Jest środkiem uzależniającym psychicznie i fizycznie. Objawy jego działania przy użyciu niewielkiej dawki zbliżone są do tych występujących pod wpływem alkoholu (rozluźnienie, relaks, towarzyskość, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy). Do użycia tego narkotyku może dojść
w sposób świadomy (np. w trakcie imprez clubbingowych w celu rozluźnienia, zwiększenia doznań itp.) lub nieświadomy (poprzez dosypanie lub dolanie do napoju osobie nie zdającej sobie z tego sprawy np. w celu jej wykorzystania do działań przestępczych). Z tego drugiego powodu GHB nazywana jest również "TABLETKĄ GWAŁTU". Jej zażycie stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa osoby zażywającej. Po pierwsze bardzo łatwo przedawkować ten narkotyk (trudno określić "bezpieczną" dawkę dla danego człowieka)
w związku z czym może dojść do zaburzeń oddychania, zatruć, śpiączki, a nawet śmierci. Poza tym narkotyk ten powoduje częściową utratę przytomności, działa obezwładniająco, daje poczucie bezradności i niezdolności do podejmowania decyzji dlatego pod jego wpływem osoba zażywająca może stać się łatwo ofiarą przestępstw takich jak zgwałcenia, kradzieże, rozboje itp. Dodatkowo narkotyk powoduje okresową amnezję, co z kolei uniemożliwia ofierze odtworzenie w pamięci zdarzenia oraz jego uczestników
np. przestępców. Dlatego narkotyk ten uważany jest za szczególnie niebezpieczny i groźny.

JAK USTRZEC SIĘ PRZED ZAŻYCIEM NIEWYCZUWALNEGO W NAPOJU  PIWIE CZY DRINKU GHB?

Rozpoczął się czas letnich wakacji. Wypoczywamy, chodzimy na dyskoteki, do klubów czy pubów. Jesteśmy bardziej otwarci na poznawanie nowych osób. Nie powinniśmy jednak im bezgraniczne ufać!

Przede wszystkim należy uważnie dobierać sobie współbiesiadników. Zadbajmy o to, aby były to osoby pełnoletnie. Jeżeli bawiąc się w nowym gronie decydujemy się kupić alkohol czy jakikolwiek inny napój, warto pofatygować się do barmana osobiście. Przyda się również sprawdzona przyjaciółka lub przyjaciel, którzy w razie krytycznej sytuacji mogą okazać się jedyną pomocą. Główną zasadą, jaka winna towarzyszyć osobom chcącym ustrzec się przed zażyciem tzw. "pigułki gwałtu" w różnego rodzaju napojach, jest przede wszystkim daleko idąca ostrożność w spożywaniu alkoholu i innych napojów otrzymywanych od osób nieznanych, przygodnie poznanych, oferujących podczas przygodnych spotkań miłe towarzystwo. W przypadku gdy napoje spożywa się w lokalach, należy bacznie sprawdzać, aby pojemniki z płynem były dostarczane przede wszystkim przez osoby specjalnie do tego upoważnione i najlepiej w miejscach ogólnie dostępnych. Trudno odróżnić objawy zażycia GHB od zwykłego upicia się. Najłatwiej byłoby zachować umiar w korzystaniu                       z dobrodziejstw alkoholu tak, by przez całą imprezę mieć kontrolę nad własnym organizmem, i tyle trzeźwości, by w porę dostrzec symptomy nieadekwatne do ilości wypitego trunku. Ci, którzy narkotyzują dziewczyny GHB, liczą na ich bezkrytyczny stosunek do wypijanego alkoholu. Tragiczne świadectwa wykorzystanych kobiet, zamieszczone za ich zgodą na amerykańskich stronach Projektu GHB, są żywym zapisem tego, że gwałciciele zawsze są bezwzględni.

Straż Miejska Nakło nad Notecią

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png