Gmina Nakło, stawiana za wzór realizacji ustawy o odpadach
13.02.2014 Maria Wolska 4380
grafika

12 lutego na portalu Samorządowym (portalsamorzadowy.pl) ukazał się artykuł dotyczący zmian ustawy śmieciowej. Nie zabrakło w nim pochlebstw dla Nakła, które zostało ukazane jako przykład realizacji ustawy. Poniżej przedstawiamy treść artykułu.

 

Gmina Nakło, stawiana za wzór realizacji ustawy o odpadach, wybrała drogę przeprowadzenia oddzielnego przetargu na odbiór śmieci i ich zagospodarowanie. Większość gmin ograniczyła się do wspólnego przetargu i traci kontrolę nad odpadami.

 

Kilka dni temu przedstawiciele gminy Nakło nad Notecią byli gośćmi III Międzynarodowego Forum Gospodarki Odpadami w Polsce SOSEXPO 2014. Przy okazji poseł Tadeusz Arkit, członek sejmowej komisji zajmującej się ustawą śmieciową, zaprosił delegację do parlamentu.
Czy to oznacza, że w nowelizacji posłowie sięgną po wzorce z Nakła?

 

- Nie bardzo widzę, jak można by je wykorzystać, ale generalnie ten przykład trzeba promować - mówi poseł Arkit. - Tym bardziej że oni mieli nie tylko pomysł, ale osiągają też wyniki.

 

Rzeczywiście. Nakło, gdzie stosuje się system EKO AB, jest bardzo skuteczne w realizacji wytycznych ustawy. Spełnia wymogi unijne, które zaczną obowiązywać w Polsce w 2018 r.

- No i stworzyli dodatkowo sporo miejsc pracy, co nie jest bez znaczenia - dodaje poseł.

 

Poseł chciałby, żeby doświadczenia Nakła wykorzystać w kampanii promocyjnej Ministerstwa Środowiska. - Minister ogłosił wreszcie przetarg na telewizyjną promocję segregowania śmieci. To cieszy, bo poprzedniego ministra jakoś nie udało się do tego przekonać, choć sam składałem kilka wniosków w tej sprawie. 

Przyznaje, że tworząc ustawę, posłowie spodziewali się, że jeden przetarg to będzie jakieś wyjście sporadyczne, rzadko stosowane, tymczasem większość gmin wybrało właśnie to rozwiązanie.

 

Tymczasem praktyka pokazała, że lepszym modelem są dwa przetargi. Czyli najpierw umówienie się z RIPOK-iem, (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych), a później przetarg na odbiór śmieci.

- Umawiając się na odbiór, możemy choćby stawiać warunki wynikające z umowy z RIPOK-iem - podkreśla poseł.

 

Jego zdaniem w tym systemie można także szybciej ocenić koszty i prowadzić kontrolę.

- Gdy wszystko odbywa się w jednej firmie, łatwiej o ukrywania pewnych działań niezgodnych z ustawą, trudniej o skontrolowanie, gdzie te śmieci trafiają, a są niestety przykłady, że firmy nie dostarczają ich do wyznaczonych RIPOK-ów - podkreśla poseł Arkit.

 

Jak wynika z informacji Tadeusza Arkita, propozycje pierwszych zmian w ustawie powinny być gotowe w ciągu kilkunastu dni.

- Mam nadzieję, że w ciągu miesiąca projekt naszej nowelizacji trafi do laski marszałkowskiej. To realne, tym bardziej że zgadzamy się z ministerstwem, aby ten nasz projekt poprawił kwestie oczywiste, a te, który wymagają analiz i głębszej debaty, były rozpatrywane przez komisję prowadzoną przez ministra Kraszewskiego - zapowiada poseł.

Nie wiadomo jeszcze, czy zalecenie prowadzenia oddzielnych przetargów miałoby się znaleźć w nowelizacji poselskiej, czy będzie przyglądał mu się zespół ministerialny.

 

Zdaniem Arkita Nakło czy Płońsk powinny być pokazywane jako przykłady dobrych praktyk.

- Miałoby to podwójną wartość. Nie dość, że inni się dowiedzą, jak można dobrze prowadzić gospodarkę odpadami, to jeszcze wójt, burmistrz czy zwykły Kowalski z takiego miasta, który na co dzień rzetelnie segreguje śmieci, otrzyma sygnał, że to, co robi, ma sens, że warto się starać. Będą przekonywał do tego ministerstwo, bo w mediach te pozytywne przykłady przysłania przekaz z Warszawy - mówi poseł Arkit.

Jego zdaniem promocja działań proekologicznych, w tym segregacji śmieci, została mocno zaniedbana właściwie od początku wprowadzania ustawy o odpadach.

 

- Spotykam wielu ludzi, którzy mają świadomość ekologiczną i generalnie wiedzą, po co ta ustawa, ale mówią mi, że chcieliby wiedzieć, czy to ich segregowanie nie idzie na marne, jak to wszystko działa. A nie każdy czyta ustawę czy specjalistyczne periodyki - wyjaśnia poseł Arkit.

Poseł uważa, że pokazanie w telewizji doświadczeń Nakła czy Płońska mogło by zmobilizować innych do skuteczniejszych działań w sprawie gospodarki śmieciami.

Być może w poselskiej nowelizacji ustawy śmieciowej znajdzie się jakiś przykład z doświadczeń Nakła, bo, jak przyznaje poseł Arkit, rozwiązanie z rozbiciem przetargu - oddzielnie na odbiór i zagospodarowanie śmieci, wydaje się lepsze niż zdecydowanie częściej wybierana droga z jednym przetargiem.

 

- O tym też rozmawiamy przy nowelizacji. To jeden z istotnych wątków dyskusji na temat zmiany przepisów, które powinny poprawić nadzór nad systemem kontroli, nad tym, co dzieje się ze śmieciami od chwili ich odbioru - podkreśla poseł.

 

Więcej informacji na stronie: http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/co-z-przetargami-jakie-zmiany-w-ustawie-smieciowej-zaproponuja-poslowie,56763.html

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest_banner.png
pl_czystosc2b.png
baner_ostrzezenie.png
powietrze_banner.png
Beznazwy-1.png
adres:
ul. Księdza Piotra Skargi 7
89-100 Nakło nad Notecią
tel:
52 386 79 00
fax:
52 386 79 02
email:
sekretariat@umig.naklo.pl
baner_przetargi_310_130.png
kawka.png
profil zaufany.png
profil zaufany.png
baner_ePUAP_324_130_biale.png
historia.png
Beznazwy-1 - Kopia (2).png
radio.jpg
baner_CEIDG_324_130.png
dowo.png
Beznazwy-1.png
LOGO-poziom-rozw-internet.jpg