KOMUNIKAT
03.02.2017 Krystian Płatek 4222
grafika

Gminne Centrum Zarzadzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią informuje, że w związku z wystąpieniem na terenie naszego kraju przypadków tzw. ptasiej grypy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 20 grudnia 2016 r. wydało Rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Wprowadzono zakaz wszelkiej aktywności związanej z żywym ptactwem m.in. zakaz organizowania wystaw i pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, a także gołębi, bażantów i kuropatw. Oprócz zakazu handlu żywym drobiem, czy urządzania wystaw i konkursów rozporządzenie nakazuje także hodowcom drobiu, by ptaków nie wypuszczać na wybieg, a trzymać w zamkniętym pomieszczeniu.

Hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki, które pozwolą ograniczyć do minimum ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Poniżej zamieszczono apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii skierowany do hodowców drobiu.

Posiadacz drobiu jest zobowiązany do zawiadomienia organu Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu wszelkich niepokojących objawów klinicznych.

 

Apel do hodowców drobiu

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png