720mm_baner.jpg
Portal
Spacer TPN w ramach działań HSC
25.07.2019 Szymon Niemczewski
grafika

28.06.2019r. Towarzystwo Przyjaciół Nakła zorganizowało spacer Nordic Walking. Na zakończenie przygotowano ognisko podczas, którego przedstawiono zagadnienie dotyczące mobilności w miastach.

Mobilność kojarzyła się wszystkim uczestnikom głównie z transportem czy komunikacją miejską. Dyskutowano o roli Roweru Gminnego, możliwościach jego użytkowania oraz konieczności rozbudowy ścieżek rowerowych. Przedstawiono rozwiązania technologiczne takie jak aplikacje mobilne umożliwiające znalezienie wolnego miejsca parkingowego, cyfrowe tablice informacyjne o zakorkowanych miejscach itp.

Podczas spotkania przedstawiono, w jaki sposób rozwijają się obszary zurbanizowane w  innych miastach. Podano przykład Jaworzna, które realizuje strategię Vision Zero (zero ofiar wypadków drogowych), Wrocławia – wdrażającego innowacyjne formy płatności za przejazdy transportem zbiorowym Olsztyna, który od podstaw buduje sieć tramwajową, oraz Krakowa, który jako pierwszy w Polsce wprowadził strefę czystego transportu. Wiele miast  w Polsce wprowadza „zielone” tramwaje, czy autobusy itp. jako formę zachęcającą do korzystania z transportu zbiorowego. Nakło jest miastem, które się rozbudowuje. Dlatego warto byłoby pomyśleć o ekologicznej formie skomunikowania oddalonych od siebie części miasta np. osiedle Łokietka z ul. Nowy Świat, os. Muzykantów z ul. Potulicką itp.

Uczestnicy pozytywnie zapatrywali się na stworzenie aplikacji mobilnych ułatwiającą komunikację w Nakle oraz rozbudowę infrastruktury rowerowej zwłaszcza tej łączącej ościenne sołectwa z Nakłem. Na zakończenie wszyscy wypełnili ankiety dotyczące Roweru Gminnego.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png