720mm_baner.jpg
Portal
Ksiądz kanonik Jan Andrzejczak
12.07.2012
grafika

Tytuł „Honorowy Obywatel Nakła nad Notecią” nadała Rada Miejska w Nakle nad Notecią w dniu 31 maja 2001 roku.

 

Ksiądz kanonik Jan Andrzejczak urodził się 25 maja 1948 roku w Kłodzku na Dolnym Śląsku. Po kilku latach rodzina powróciła do Gniezna. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego oraz studia teologiczne na Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 czerwca 1972 roku w Bazylice Prymasowskiej z rąk ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Posługę duszpasterską rozpoczął w parafii pw. św. Jakuba Większego w Miłosławiu. W 1974 r. został przeniesiony do parafii pw. św. Wawrzyńca w Nakle. Przez pięć lat był prefektem młodzieży szkół średnich. W czerwcu 1979 roku przeszedł do parafii archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie. W 1982 roku został pełniącym obowiązki proboszcza biskupiej parafii farnej pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Pięć lat później został samodzielnym proboszczem w podpoznańskiej parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jerzykowie – Biskupicach Wielkopolskich.

Od 29 czerwca 1990 roku do 25 czerwca 2004 roku był proboszczem nakielskiej fary św. Wawrzyńca. Był wicedziekanem dekanatu nakielskiego. 5 stycznia został mianowany Kanonikiem Honorowym Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim.
Główną zasługą ks. kanonika jest odnowienie nakielskiej fary. Doprowadził do kapitalnego remontu kościoła: wymalowanie fasady, wymiana dachu, budowa uzupełnień nowego prezbiterium, zainstalowanie nowego ogrzewania, położenie nowej posadzki, odnowienie głównego ołtarza, wstawienie nowych witraży, zainstalowanie zegara. Powołał do życia Niepubliczne Przedszkole Katolickie.

Fara stała się centrum życia kulturalnego i patriotycznego. Tu odprawiane są msze i uroczystości z okazji świąt państwowych i lokalnych. Był jednym z głównych organizatorów 700-lecia nadania praw miejskich Nakłu, pod przewodnictwem Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. Był inicjatorem budowy Domu Pogrzebowego na cmentarzu w Nakle.
Od 2004 roku jest proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. 27 czerwca 2009 roku ks. biskup Jan Tyrawa mianował ks. Jana Andrzejczaka dziekanem Dekanatu V Fordon.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png