720mm_baner.jpg
Portal
Ojciec Zdzisław Pałubicki, jezuita
04.07.2012
grafika

Tytuł „Honorowy Obywatel Nakła nad Notecią” nadała Rada Miejska w Nakle nad Notecią w dniu 27 września 2007 roku.


Ojciec Zdzisław Pałubicki urodził się 11 maja 1935 roku w Liniewie na Kaszubach, wkrótce wraz z rodziną zamieszkał w Nakle. Uczęszczał do miejscowego gimnazjum. Wtedy zrodziło się powołanie do kapłaństwa. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 23 maja 1959 roku z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymał święcenia kapłańskie. Przez rok był kapłanem diecezjalnym. Pełnił funkcję wikarego w parafii w Szubinie. Już wtedy myślał o wyjeździe na misje do Afryki i wstąpił do zakonu jezuitów.

Ojciec Zdzisław Pałubicki od 1963 roku przeprowadził ponad 1000 misji tygodniowych (25 tys. nauk) w Polsce i w różnych zakątkach świata, m. in. Australii, Kanadzie, Szwecji, Portugalii, Włoszech, Palestynie, Białorusi. Austrii. Anglii. Ameryce. Wszędzie z dumą podkreśla, że jego „mała Ojczyzna" to miasteczko na Krajnie - Nakło nad Notecią.

W naszym mieście głosił Misje Święte o Miłosiernym Sercu Jezusa. Było to wielkie wydarzenie w życiu całej społeczności lokalnej. Na cmentarzu wokół nakielskiej fary i na przyległych ulicach gromadziły się kilkutysięczne rzesze wiernych, by wysłuchać niezwykłych słów ojca Zdzisława. Były to nie tylko świadectwa wiary, ale także cudowne lekcje patriotyzmu tak potrzebne ludziom zawsze, a w tamtych czasach komunistycznych szczególnie. Budziły nadzieję, że Polska będzie wolnym krajem.

Żarliwość ojca Zdzisława w głoszeniu poglądów patriotycznych, bezkompromisowa postawa wobec komunizmu spowodowały, że władze kościelne w obawie o jego życie zabroniły mu głoszenia Słowa Bożego. Mógł bowiem podzielić tragiczny los księży patriotów umęczonych przez reżim komunistyczny. Pojawiły się informacje, że ojciec Zdzisław jest na liście duchownych znajdujących się na celowniku SB. Kilkadziesiąt razy był przesłuchiwany przez funkcjonariuszy tych służb. Odmawiano mu również wydania paszportu. Ojciec Zdzisław nie załamał się i nie ugiął pod naciskiem SB.

Ksiądz Zdzisław Pałubicki jest także edytorem wielu dzieł o treści religijnej. Opracował czterotomowy „Podręcznik prowadzenia misji Bożego Miłosierdzia". W roku 1988 w Rzymie osobiście wręczył go Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi Ił. Wydał także: „Modlitewnik misyjny", „Odpusty - objaw Miłosierdzia Bożego", „Modlę się słowami św. Faustyny" i inne publikacje. Obecnie pracuje w diecezji kaliskiej. Jest twórcą strony internetowej www.milosierdzie.info.pl. Bardzo chętnie wraca do Nakła. miasta swej młodości, w którym zrodziło się jego powołanie do służby Bożej.

„Przyznanie Księdzu Zdzisławowi Pałubickiemu tytułu Honorowy Obywatel Nakła nad Notecią to zaszczytny dowód uznania i wdzięczności władz i mieszkańców naszego miasta dla wieloletniej pracy duszpasterskiej. wspaniałych lekcji patriotyzmu. zasług duchowych dla społeczności lokalnej i rozsławienie Nakła nad Notecią w kraju i poza jego granicami” – czytamy w uzasadnieniu od uchwały o nadaniu tytułu „Honorowy Obywatel Nakła nad Notecią”.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png