Portal
Park 700-lecia Nakła
20.08.2012 Joanna Wronka
grafika

Park 700-lecia Nakła, położony w centralnej części miasta, ograniczają ulice Sądowa, Dąbrowskiego i Św. Wawrzyńca. Jego powierzchnia to blisko 175 a.

 

Powstał on w latach 30. XX w., najprawdopodobniej z inicjatywy młodzieży szkolnej, kóra dokonała pierwszych nasadzeń. Wcześniej mieścił się tam plac ćwiczebny dla stacjonujacego w Nakle wojska pruskiego. Pod koniec 1945 r. na jego terenie rozpoczęto budowę pomnika wdzięczności Armii Sowieckiej, której blisko pół tysiąca żołnierzy zginęło podczas walk o miasto i okolice.

 

Monument nadal znajduje się w parku, jednak w zmienionej formie – po usunięciu czerwonej gwiazdy stał się symbolem upamiętniającym 700 rocznicę nadania praw miejskich Nakłu. Zmieniła się również nazwa terenu. Od 31 maja 1999 roku nazwę Park Wolności zastąpiła Park 700-lecia Nakła.

 

 

Na terenie parku znajduje się centralnie umiejscowiona fontanna, od której promieniście rozchodzą się alejki. Przy każdej z nich stoją ławki. Jest też piaskownica dla dzieci. Rosną tu m.in. lipy drobnolistne, klony pospolite, jarzęby pospolite i szwedzkie, bukszpan i forsycje. Z uwagi na swoje położenia oraz bliskie sąsiedztwo sklepów, park cieszy się dużą popularnością.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest2.png
baner_ostrzezenie1.png
powietrze_banner1.png
czystosc.png
mapa.png
przetargii.png
npp.png
radio.png
linki.png
magazyn nakielski.png
uwaga.png