Święto Konstytucji 3 Maja
233 lata temu uchwalona została Ustawa Zasadnicza nazywana Konstytucją Trzeciego Maja. Na pamiątkę tego wydarzenia w Nakle nad Notecią odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Obchody rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny odprawiona przez proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca ks. dr. Michała Adamczyka. Po liturgii liczne delegacje i sztandary udały się pod Tablicę Katyńską, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Kolejnym punktem było posadzenie ósmego, a zarazem ostatniego w Nakle nad Notecią Dębu Pamięci, o co podobnie jak w latach poprzenich zadbała "Rota Nakielska". Drzewo ma upamiętniać Władysława Antoniego Dawida, zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy w 1940 roku w Charkowie. Z biogramu odczytanego przez Lucynę Żygowską zgromadzeni mogli się dowiedzieć, że w 1914 roku stał się szeregowym żołnierzem Legionów Polskich, w 1915 r. przeniesiony do komendy Grupy Legionów Polskich jako Komendant Kwatery Głównej. Następnie aresztowany przez Niemców za udział w manifestacji "brzeskiej" w lutym 1918 r. Zbiegł z obozu internowania w Biłgoraju. W 1918 przyjęty do tworzącego się Wojska Polskiego. Po I wojnie światowej jego rodzina przybyła do Nakła nad Notecią, gdzie mieszkała przy ul. Potulickiej. W 1922 r. przydzielony do 27. Pułku Piechoty. Ostatnim przydziałem służbowym był natomiast 22. Pułk Piechoty, gdzie był dowódcą kompanii i oficerem taborów. Po 17 września 1939, jako oficer rezerwy, powołany do wojska, dostał się do niewoli sowieckiej i został umieszczony w obozie jenieckim w Starobielsku. Pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana. Tablice pamiątkową odsłoniła dzisiaj Wiesława Wachowicz-Ostrowska, krewna Władysława Dawida mieszkająca w Nakle. Symbolicznego posadzenia Dębu Pamięci dokonali: Wiesława Wachowicz-Ostrowska, europoseł Kosma Złotowski, poseł na Sejm RP Łukasz Schreiber, starosta nakielski Tadeusz Sobol, ks. prob. dr Michał Adamczyk oraz burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała.
Kolejnym etapem był przemarsz na nakielski Rynek. Przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP pod batutą Krzysztofa Marlewskiego, poczty sztandarowe, delegacje, przedstawiciele władz, organizacji, stowarzyszeń i mieszkańcy przeszli w kierunku Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Po dotarciu na miejsce do zebranych zwrócił się burmistrz Sławomir Napierała. "Trzeci Maja ma dla nas szczególną wymowę. Przypomina nie tylko o znaczeniu wolności w naszym obywatelskim życiu, ale też o naszych obowiązkach wobec Ojczyzny. Konstytucja 3 Maja jest przykładem myślenia o państwie polskim i troski o jego przyszłość. Jest przykładem właściwie rozumianej demokracji, a zarazem jest tragiczną lekcją, że o Państwie Polskim należy myśleć zawsze, a nie tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia jego bytu. Jest także lekcją, że nigdy nic nie jest dane na zawsze, a w szczególności niepodległość i suwerenność państwa." - powiedział włodarz. Wyjątkowości przemówienia dodał fakt, iż na jego koniec Napierała podziękował odchodzącemu na emeryturę staroście nakielskiemu: "Miałem przyjemność współpracować z Tadeuszem Sobolem na różnych płaszczyznach. (...) Dla mnie osobiście był to czas niezmiernie ważny i cenny, który nie tylko będę długo i mile wspominał, ale także zachowam w pamięci jako niezwykle motywujący i inspirujący". Głos zabrali również Kosma Złotowski oraz Łukasz Schreiber. Następnie odczytany został apel poległych, a po nim oddano salwę honorową. U stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu złożone zostały wieńce i zapalone znicze. Na zakończenie odbyła się defilada kompanii honorowej 1. blog "Ziemi Nakielskiej" i obecnych pocztów sztandarowych.
Video: Karol Maliński