Uczcili Dzień Zwycięstwa

Dziś, 8 maja, Europa świętuje 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W Polsce dzień ten znany jest jako Narodowy Dzień Zwycięstwa - święto państwowe ustanowione przez Sejm w Polsce w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad Niemcami. 

Nie inaczej było w Nakle nad Notecią, gdzie o godzinie 9.00, pojawili się na nakielskim Rynku przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, stowarzyszeń, służb mundurowych i rady miejskiej. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod Pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Krótki rys historyczny przebiegu i zakończenia wojny przedstawił dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasz Pasieka. Burmistrz Sławomir Napierała podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w wydarzeniu.  

Pomimo, że Berlin skapitulował już 2 maja 1945 r., niemieckie zgrupowania toczyły jeszcze walki w północnych Włoszech, w rejonie Drezna i Pragi, Innsbrucku oraz Zagrzebia. Nadal okupowały Norwegię. Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemcy podpisali 7 maja w Reims z terminem zaprzestania działań wojennych na dzień 8 maja do godz. 23.01. Europa została uwolniona z niemieckiego jarzma, jednak narody jej wschodniej ściany popadły w zależność od Rosji sowieckiej na kolejne niemal 50 lat.
 

fot. Karol Maliński