Słoweńskie świętowanie niepodległości

W słoweńskim Naklo rozpoczęło się już świętowanie 33. rocznicy ustanowienia niepodległej Republiki Słowenii. Delegacja z Nakła nad Notecią wzięła udział w uroczystym spotkaniu mieszkańców naszego miasta partnerskiego.

Akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu. Następnie głos zabrał żupan Ivan Meglić. W swojej wypowiedzi podsumował miniony rok, a także nawiązał do współpracy, jaka przez lata kontynuowana jest z naszą gminą. Włodarz na scenę zaprosił burmistrza Sławomira Napierałę, by ten powiedział do zgromadzonych kilka słów. "Nie ukrywam, że czerpiemy z Waszych doświadczeń. (…) Nasze spotkania to nie tylko kurtuazja. Nade wszystko to wymiana spostrzeżeń. To okazja do tego by rozmawiać o tym, jak szukać dobrych rozwiązań dla naszych mieszkańców. (…) Jesteśmy dumni z tej współpracy." - powiedział. Odczytany również został okolicznościowy adres, w którym wybrzmiały m.in. następujące słowa: "W dniu Waszego święta życzę, abyście byli dumni z osiągnięć Nakla. Aby nadal Wasze miasto się rozwijało i piękniało, a wszystkim mieszkańcom żyło się dostatniej i lepiej." List złożony został na ręce gospodarza Naklo.

Każdego roku spotkanie to jest okazją, by odznaczyć zasłużonych dla rozwoju lokalnej społeczności. Tegoroczni odznaczeni w głównej mierze przyczynili się na rzecz kultury. Nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej. Tematem przewodnim spotkania była woda, która paradoksalnie dla mieszkańców gminy Naklo w ostatnim czasie nie była łaskawa. Wszystko za sprawą powodzi, lawin błotnych itp. 

fot. Szymon Niemczewski