Spotkali się w Słowenii

W dniach 20-22 czerwca nakielska delegacja przebywała w słoweńskim Naklo. Była to idealna okazja, by odwiedzić kolejne miejsca, nad którymi pieczę sprawuje samorząd naszych partnerów.

Wizyta rozpoczęła się od udziału w święcie miasta, które było także wyrazem uczczenia 33. rocznicy ustanowienia niepodległej Republiki Słowenii. Kolejny dzień to już wizyta w Ratuszu, gdzie burmistrz Sławomir Napierała, wicestarosta Michał Dubkowski oraz prezes spółki Nakielski Sport Anna Mrozek spotkali się z żupanem Ivanem Megličem i jego współpracownikami. W trakcie spotkania omówiono stan bieżących inwestycji i przedsięwzięć. Najważniejszym projektem realizowanym przez nasze miasto partnerskie jest budowa boiska ze sztuczną murawą i trybunami, które wzmocni tamtejszą infrastrukturę sportową, a także szkolną - obiekt budowany jest w pobliżu szkoły podstawowej. Rozmawiano o wstępnych założeniach projektu Erasmus, na którego realizację otrzymaliśmy unijne dofinansowanie. Następnym przystankiem było muzeum w Duplje prowadzone przez małżeństwo Metka Vovk Mauser i Matjaža Mauser, lokalnych artystów, którzy na tegorocznym święcie miasta otrzymali srebrne odznaczenie, za wkład w kulturę Gminy Naklo. Aktualnie można tam zobaczyć wystawę malarza akademickiego Nikolaja Mašukova. Prezentowane są wybrane prace malarskie z cykli: Passio i Equilibrum. Delegacja odwiedziła Camping Trnovc, który w ostatnim roku zmagał się z powodzią, a w którym obecnie dobiega końca budowa domu z pokojami noclegowymi. W trakcie objazdu po gminie nie mogło zabraknąć tematu edukacji. Najpierw delegaci udali się do Biotechnologicznego Centrum w Naklo, które jest publiczną instytucją edukacyjną działającą w obszarach: Ogrodnictwa, Florystyki, Rolnictwa, Rozwoju Wsi, Ochrony Przyrody, Przetwórstwa Mleczarstwa, Rolnictwa Ekologicznego, Hodowli i Energii Odnawialnej. W północno-zachodniej Słowenii (region Gorenjska) Centrum zostało uznane za istotny „generator” rozwoju w regionie, mający istotny efekt synergiczny, nie tylko w dziedzinie edukacji, ale także we wspólnych działaniach w zakresie gospodarki, zatrudnienia, nauki i rolnictwa. Do oglądania było sporo, bowiem na ten ośrodek składa się: 4 ha zespołu szkół, 22 ha gruntów uprawnych, zakłady przetwórstwa mlecznego, laboratoria (laboratoria analiz biotechnologicznych, mikrobiologicznych, rolniczych i technologicznych), warsztaty (mechaniczne, spożywcze, kwiaciarskie, kuchenne), budynki gospodarcze (2 szklarnie, 1 szklarnia akwaponiczna, stajnie, ujeżdżalnia, sad, pasieki, staw rybny), sale lekcyjne, wykładowe, multimedialne, kończąc na sklepie z lokalnymi produktami. Kolejną placówką oświatową była Szkoła Podstawowa, gdzie dyrektor Milan Bohinec opowiedział o jej codziennym funkcjonowaniu. Ponadto Ivan Meglič zaprezentował całoroczny obiekt lodowiska, gdzie obecnie można jeździć na rolkach, a także kolejne boisko, które w ostatnim czasie powstało w gminie Naklo. Dzień zakończył się spotkaniem z grupą radnych miejskich.

Bardzo dziękujemy Ivanowi Megličowi za troskę i owocne rozmowy. Dzięki Tobie czujemy się w Naklo jak w domu. Mamy nadzieję, że będzie nam dane kontynuować współpracę i zrealizujemy wszystkie wspólne założenia. Chcemy pielęgnować nasze relacje, jak również te mieszkańców obu gmin. Za spotkania i miłe przyjęcie dziękujemy także zastępcy burmistrza Primož Povše i pozostałym radnym, pracownikom ratusza oraz wszystkim naszym słoweńskim przyjaciołom. Liczymy, że niebawem spotkamy się ponownie.

fot. Szymon Niemczewski