Święto edukacji w Nakle

Dzień Edukacji Narodowej, to polskie święto oświaty, które obchodzone jest co roku 14 października jako upamiętnienie rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Dzisiaj uroczystości miały miejsce w naszej Gminie. 

Dyrektorów, nauczycieli szkół i przedszkoli, pracowników oświaty z Gminy Nakło nad Notecią oraz gości przybyłych do sali widowiskowo-kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury powitała prowadząca Agnieszka Misiorek-Franków. 

Gminne obchody rozpoczęto od części artystycznej. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 2 w Nakle nad Notecią, które przygotowały krótki program pod opieką Dominiki Jagodzińskiej i Sylwii Olszewskiej. Następnie zaprezentował się działający przy NOK-u Zespół Pieśni i Tańca Mała Krajna. Dopełnieniem części artystycznej był instrumentalny występ Beaty Nehring (pianino) i Justyny Czop-Miłek (skrzypce). Nauczycielki ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Nakle nad Notecią wykonały muzykę filmową autorstwa Ennio Morricone z filmu La Califfa oraz Wokalizę Wojciecha Kilara z "Dziewiątych Wrót".

Następnie do zgromadzonych zwrócił się burmistrz Sławomir Napierała, a także starosta nakielski Krzysztof Błoński, przewodniczący Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią Paweł Wiśniewski, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Anna Koziołkiewicz. Głos zabrał również żupan słoweńskiego Naklo - naszego miasta partnerskiego - Ivan Meglič przebywający w naszym mieście w delegacji przy okazji programu "Me, Citizen of European Union".  

Głównym punktem dzisiejszej uroczystości było przyznanie nagród burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią. Wyróżnienia otrzymali:
•    Beata Jędrzyńska - ZSP w Ślesinie
•    Jolanta Gaca – ZSP w Potulicach
•    Justyna Czop-Miłek – Szkoła Muzyczna I stopnia
•    Grzegorz Andrzejewski – SP nr 2 w Nakle nad Notecią
•    Ewa Bembnista – SP nr 2 w Nakle nad Notecią
•    Sylwia Olszewska – Przedszkole nr 2 w Nakle nad Notecią
•    Adela Karnikowska – Przedszkole nr 2 w Nakle nad Notecią
•    Małgorzata Gajek – ZSP w Występie
•    Alicja Borus – ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią
•    Agnieszka Jakś-Jankowska – ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią
•    Monika Nowak – ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią
•    Jacek Pedziński – ZSP w Paterku
•    Mariola Cichocka – ZSP w Paterku
•    Agata Samolik-Nowak – ZSP nr 4 w Nakle nad Notecią
•    Magdalena Nowak – ZSP nr 4 w Nakle nad Notecią
•    Anna Białczyk – ZSP nr 4 w Nakle nad Notecią

Zakończenie obchodów miało miejsce na nakielskim cmentarzu, gdzie przewodniczący RM Paweł Wiśniewski w asyście Agnieszki Perdoch z Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji oraz Jana Grabarskiego przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Zdrowia, Polityki Społecznej i Porządku Publicznego RM, zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym nieżyjących nauczycieli.

fot. Karol Maliński