VIII edycja Konkursu za nami

Do Nakła nad Notecią ponownie przyjechali młodzi pianiści z terenu całej Polski. Powodem ku temu był VIII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza.

Uczestnicy, by dotrzeć do miasta rodzinnego zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego, mieli do pokonania kilka, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów. Dlatego też, na próby akustyczne przy fortepianie Yamaha CFX - tym samym, który używany jest podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - niektórych z muzyków zaprosiliśmy już w czwartek. Pianiści, którzy do Nakła nad Notecią mieli zdecydowanie dalej, swoje próby odbyli w piątek. Skupmy się jednak na sobocie 16 marca 2024, czyli dniu konkursu. Do udziału zgłosiło się 39 uczestników. Jest to drugi najlepszy wynik w historii wydarzenia (rekordowa ubiegłoroczna edycja to aż 60 zgłoszonych uczestników). Ostatecznie w zmaganiach udział wzięło 37 muzyków, którzy przyjechali do Nakła z Wrocławia, Chełmna, Koszalina, Gdańska, Kalisza, Stargardu, Bydgoszczy, Warszawy, Poznania, Łodzi, Grudziądza, Solca Kujawskiego, Piły, Opola, Sieradza, Szczecina, Bytowa, czy nawet z Przemyśla. Wśród uczestników nie mogło też zabraknąć nakielan ze Szkoły Muzyczna I stopnia.

O godz. 9:50 prowadząca Nina Jędryczka powitała zgromadzonych na sali konferencyjnej Nakielskiego Ośrodka Kultury, a także widzów obecnych wirtualnie, za pośrednictwem transmisji online na platformie YouTube. Relacja na żywo, do momentu pisania artykułu, została obejrzana 1300 razy, w krajach takich jak Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Indie i oczywiście Polska. To najlepszy dowód na to, jak szeroki zasięg ma to wydarzenie i jaką promocję robi naszemu miastu. W grupie pierwszej udział brało 20 pianistów, którzy zaprezentować musieli 2 zróżnicowane pod względem: agogicznym, artykulacyjnym lub dynamicznym utwory. Prezentacja konkursowa każdego z dziecka nagradzana była dyplomem uczestnictwa oraz upominkami - m.in. albumami CD z autografem Patrona Honorowego. Przesłuchania w pierwszej grupie trwały prawie 2 godziny. W trakcie przerwy można było m.in. obejrzeć okolicznościową wystawę dot. Rafała Blechacza. Grupa druga to kolejne 13 występów. Tutaj muzycy mieli do dyspozycji 8 minut, w trakcie których trzeba było zaprezentować utwór z epoki baroku, wybraną etiudę oraz utwór dowolny. Grupa trzecia to natomiast 10 minut, na które musiały składać się: wybrane dzieło Jana Sebastiana Bacha, etiuda i utwór Fryderyka Chopina. W tej grupie wysłuchaliśmy 4 muzycznych prezentacji. Po zakończeniu przesłuchań jury w składzie: Joanna Marcinkowska (przewodnicząca), Michał Szymanowski i Adam Zok, udali się na obrady, a uczestnicy na przerwę, która trwała do 16:30, kiedy to rozpoczął się koncert finałowy.
 


 

Przybyłych na tę część Konkursu powitała dyrektor nakielskiej Szkoły Muzycznej Beata Nehring oraz dyrektor NOK Michał Dubkowski. Następnie głos zabrali goście: współorganizator wydarzenia burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała, wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling oraz starosta nakielski Tadeusz Sobol. Żaden z występów nie byłby możliwy, gdyby nie nauka i ćwiczenia, za którą odpowiedzialni byli pedagodzy. Ich trud i pracę doceniono symbolicznie wręczając pamiątkowe dyplomy i upominki. Wreszcie nastąpił moment, na który czekali wszyscy. Na scenie pojawili się jurorzy, a do publiczności zwróciła się przewodnicząca dr hab. Joanna Marcinkowska, która podsumowała tegoroczną edycję. W swoim wystąpieniu podkreśliła wyjątkowość wydarzenia, którą tworzy atmosfera panująca podczas całego konkursu. Decyzją jury nagrody w poszczególnych grupach otrzymali:

GRUPA I
1. miejsce: Paweł Pieczka
2. miejsce: Tytus Spychała
3. miejsce: Natalia Adamska
wyróżnienia: Jakub Siębor-Nair, Igor Trudziński, Emilia Małecka

GRUPA II
1. miejsce: Hanna Wypych
2. miejsce: Justyna Korunna
3. miejsce: Natalia Szwej
3. miejsce: Aleksander Kałuziak

GRUPA III
1. miejsce: Amanda Kierun
2. miejsce: Antoni Sarnicki

NAGRODA SPECJALNA za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina ufundowana przez Patrona Honorowego Konkursu Rafała Blechacza: Amanda Kierun

Zwycięzcom wręczono nagrody rzeczowe, dylomy i statuetki. Później zgromadzeni mogli wysłuchać koncertu galowego, w trakcie którego triumfatorzy wykonali po jednym utworze wskazanym przez jurorów. Dziękujemy wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie - skierowane do wszystkich miłośników muzyki poważnej, a także do każdego kto kocha kulturę. Choć nie wysłaliśmy do Was zaproszeń w formie "fizycznej" to mogliście je przeczytać, zobaczyć i usłyszeć za pośrednictwem mediów, stron internetowych, social mediów i fal radiowych. Dziękujemy, że byliście razem z młodymi pianistami, wśród których może kryje się kolejny zwycięzca Konkursu Chopinowskiego.

Skoro jesteśmy przy podziękowaniach, to musimy je skierować do każdego z uczestników. Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili się do tegorocznej edycji i dotarli do Nakła nad Notecią. Jest nam niezmiernie miło organizując to wydarzenie i widząc, że jest dla kogo to robić. Dziękujemy za zaufanie i mamy nadzieję, że miło będziecie wspominać ten dzień. Serdecznie gratulujemy każdemu z Was, Waszym rodzicom, opiekunom i pedagogom! Mamy nadzieję, że zobaczymy się ponownie!

Dziękujemy Samorządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który ponownie wsparł nasze wydarzenie. Dziękujemy Marszałkowki Piotrowi Całbeckiemu i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego za nieocenioną pomoc, dzięki której Konkurs mógł odbywać się w takiej formie. Podziękowania kierujemy do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, za to, że również mogliśmy liczyć na wsparcie. Serdeczne podziękowania dla Wojewody Michała Sztybla. Dziękujemy również Powiatowi Nakielskiemu, który towarzyszy nam od samego początku istnienia Konkursu. Słowa uznania należą się firmie YAMAHA, która również stała się nieodłącznym partnerem naszego Konkursu. Podziękowania składamy też na ręce stroiciela Michała Skiby, który dba o to, by instrument brzmiał perfekcyjnie. Wszystkim bardzo dziękujemy!

Organizatorem VIII Konkursu dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza była Szkoła Muzyczna I stopnia w Nakle nad Notecią, Nakielski Ośrodek Kultury w Nakle nad Notecią oraz Gmina Nakło nad Notecią. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Powiat Nakielski i YAMAHA. Patronat medialny nad Konkursem sprawowało Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok na IX edycji Konkursu Pianistycznego na cześć naszego Mistrza, nakielanina Rafała Blechacza!

Grafika


 

Organizatorzy
Konkursu Pianistycznego dla Dzieci i Młodzieży
pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza

fot. @pempek__