Portal
Park im. Jana III Sobieskiego
06.03.2014 Joanna Wronka
grafika
Powiązane galerie:
grafika
06.03.2014

27

Aktualności

Park im. Jana III Sobieskiego, położony w północnej części Nakła, ograniczony jest ulicami Mickiewicza, Armii Krajowej i Kazimierza Wielkiego. Jego powierzchnia to ok. 1,65 ha, a wraz z przyległymi terenami, na których znajduje się kryta pływalnia, stadion oraz amfiteatr, to ponad 5 ha.

 

Na początku XX wieku teren parku obejmował blisko 6 ha. Korty tenisowe, boisko sportowe i wieża widokowa (wybudowana w 1902 roku i nazwana wieżą Bolesława Krzywoustego) zachęcały mieszkańców Nakła do rekreacji. Po roku 1945 włączono w obręb parku teren cmentarzy: katolickiego i ewangelickiego, zaś utracono grunty przeznaczone na budowę szkoły i internatu przy ul. Staszica.

 

Park posiada nieregularny układ. Główne alejki biegną od ul. Mickiewicza do ul. Kazimierza Wielkiego. Rosną tu m.in. klony pospolite, lipy drobnolistne, wiązy, buki, jesiony i sosny. W części przyszpitalnej parku liczną kolonię utworzyły gawrony. Na terenie parku znajdują się głazy narzutowe. Jeden z nich jest pomnikiem przyrody, o obwodzie 5,8 m, długości 4,2 m, szerokości 2,3 m i wysokości 1,9 m.

 

 

Wiosną 2013 r. zakończyły się prace rewitalizacyjne. W ramach inwestycji dofinansowanej ze środków unijnych, Park im. Jana III Sobieskiego oraz stadion miejski im. Klemensa Biniakowskiego zmieniły swoje oblicze. Powstały nowe ścieżki, oświetlenie, plac zabaw, plac do ćwiczeń rekreacyjnych z urządzeniami fitness, fontanna oraz parking przy stadionie. Rozbudowane zostało zaplecze sanitarne i szatniowe stadionu, a boisko treningowe zyskało sztuczną murawę. Dzięki działaniom rewitalizacyjnym obszar ten stał się atrakcyjnym terenem rekreacyjnym oraz miejscem wypoczynku mieszkańców Nakła nad Notecią.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
inwest_banner.png
pl_czystosc2b.png
baner_ostrzezenie.png
powietrze_banner.png
Beznazwy-1.png
baner_przetargi_310_130.png
kawka.png
profil zaufany.png
profil zaufany.png
baner_ePUAP_324_130_biale.png
historia.png
Beznazwy-1 - Kopia (2).png
radio.jpg
baner_CEIDG_324_130.png
dowo.png
Beznazwy-1.png
LOGO-poziom-rozw-internet.jpg