3 dni. 3 miasta. 3 wizyty studyjne

W poniedziałek 30 maja, delegacja z Nakła nad Notecią wyruszyła w trzydniową podróż, w trakcie której zaplanowano 3 wizyty studyjne – w Pleszewie, Sosnowcu i Siemianowicach Śląskich. Wspólny mianownik każdej z wizyt stanowiła tematyka inteligentnych rozwiązań dla miast.

Pierwszym przystankiem był „kompaktowy” Pleszew. Dlaczego kompaktowy? Miasto prężnie działa nad tym, by każdy mieszkaniec mógł realizować niemal wszystkie ważne potrzeby życiowe, takie jak: praca, szkoła, zakupy, rekreacja i rozrywka w promieniu 15-minutowego spaceru lub jazdy rowerem od swojego miejsca zamieszkania. Podobnie jak Nakło, miasto realizuje projekt Human Smart City. Była to zatem idealna okazja, by na własne oczy przekonać się, jakie inteligentne rozwiązania wdrażane są w Pleszewie. W trakcie spaceru po mieście grupa składająca się z członków zespołu ds. realizacji HSC, reprezentanci Rady Miejskiej zobaczyli m.in. Rynek z totemem informacyjnym, bujną zieleń miejską, smart przejście dla pieszych, liczne ścieżki rowerowe, a także zrewitalizowane tereny pokolejowe, gdzie znajduje się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie oraz Zajezdnia Kultury Pleszew.

Kolejnym przystankiem na trasie był Sosnowiec. Tamtejszy ratusz przygotował dla nakielskiej delegacji moc edukacyjnych atrakcji. Członkowie zespołu HSC oraz radni z Nakła nad Notecią odwiedzili Urząd Miejski w Sosnowcu, gdzie przywitali ich przedstawiciele władz z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim na czele. Delegacja miała okazję zobaczyć ładowarki samochodowe, które zlokalizowane są przed Urzędem Miejskim. Nieopodal znajduje się dworzec autobusowy, gdzie zaprezentowany został autobus elektryczny oraz sposób jego ładowania. Nie obyło się bez jazdy tym ekologicznym środkiem transportu. Na Sosnowieckim Rowerze Miejskim goście przemierzali Stawiki. O bioróżnorodności delegacja mogła przekonać się podczas wizyty w Parku Fusińskiego, w pobliżu którego trwa przebudowa Egzotarium. Kolejną z sosnowieckich inwestycji, którą wizytowali nakielanie, była budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego, na który składać się będą stadion zimowy, stadion piłkarski i hala sportowa. Dalszym etapem wizyty był MPGO Recykling w Sosnowcu i prezentacja nt. działań w zakresie kompleksowego zagospodarowania odpadów. Na koniec przyszedł czas odwiedzin Trójkąta Trzech Cesarzy, gdzie wśród uroków natury, goście mogli się posilić i wymienić doświadczeniami m.in. z sosnowieckimi samorządowcami.

Trzydniowy "maraton" wizyt studyjnych Human Smart City nakielska delegacja zakończyła w Siemianowicach Śląskich. Na terenie Śląskiego Klubu Golfowego wizytujących powitała pierwszy zastępca prezydenta miasta Agnieszka Gładysz. Porankowi "na sportowo" przewodził manager ŚKG Tomasz Kieczka, który przybliżył podstawy gry w golfa oraz opowiedział o terenie ponad 40-hektarowego 18-dołkowego pola golfowego. Oprócz teorii nie mogło zabraknąć praktyki. Chętnych do sprawdzenia swoich sił w tej dyscyplinie nie brakowało. W dalszej części wizyty udano się do Urzędu Miasta, gdzie o podobieństwach Siemianowic Śląskich i Nakła nad Notecią delegaci mogli porozmawiać z prezydentem Rafałem Piechem. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze, a włodarz zapowiedział, że z chęcią odwiedzi Gminę Nakło nad Notecią. Kolejnym punktem środowej wizyty był SCK Zameczek, gdzie w trakcie prezentacji zaprezentowane zostały pomysły, które udało się zrealizować w ramach projektu Human Smart City, nad którym podobnie jak Nakło nad Notecią czy Pleszew, Siemianowice Śląskie również pracują.

Nakielska delegacja serdecznie dziękuje: burmistrzowi Pleszewa Arkadiuszowi Ptakowi oraz jego zastępcom - Izabeli Świątek i Andrzejowi Jędruszkowi, a także przedstawicielom Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, Biblioteki oraz Domu Kultury. Ogromne podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w organizację pobytu delegacji w Sosnowcu – prezydentowi Arkadiuszowi Chęcińskiemu oraz wszystkim jego współpracownikom. Za owocne spotkanie w Siemianowicach Śląskich wizytujący dziękują prezydentowi Rafałowi Piechowi i pozostałym, którzy pomogli przygotować tę studyjną wizytę.

Wizyty studyjne realizowane były w ramach zadania pn. „Zintegrowane działania partycypacyjne realizowane przy użyciu nowych technologii na rzecz redukcji emisji komunikacyjnej w Nakle nad Notecią". Projekt współfinansowany z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020; Priorytet 3. Potencjał beneficjentów funduszy europejskich; Działanie 3.1 Skuteczni beneficjenci. W poniedziałek 30 maja, delegacja z Nakła nad Notecią wyruszyła w trzydniową podróż, w trakcie której zaplanowano 3 wizyty studyjne – w Pleszewie, Sosnowcu i Siemianowicach Śląskich. Wspólny mianownik każdej z wizyt stanowiła tematyka inteligentnych rozwiązań dla miast.

Tekst i fotografie: Szymon Niemczewski

Grafika
Logotypy